Thomas Newdick, ?Najsłynniejsze samoloty bojowe. Ilustrowana historia? ? recenzja

Samoloty bojowe od około stu lat stanowią oddzielną siłę zbrojną. Im ich konstrukcje stawały się nowocześniejsze, tym ich znaczenie na polach bitew rosło. Podczas gdy na polach I wojny światowej używano samolotów najpierw do zwiadu, a później ograniczonych ataków z powietrza czy skromnych ? z dzisiejszego punktu widzenia ? walk typu dogfight, dziś ataki z powietrza są druzgocące i mogą być wykonywane z odległości tysięcy kilometrów od celu. Autor niniejszej książki prześledził od samego początku rozwój lotnictwa wojskowego i zaprezentował te samoloty bojowe, które na polach bitew przecierały ślady dla kolejnych generacji maszyn i nierzadko decydowały o ich przebiegu.

Pierwsze co rzuca się w oczy, gdy wziąć do ręki książkę Thomasa Newdicka to solidne wydanie w twardej okładce i lakierowany papier. To już nie pierwsza tak świetnie wydana książka z Oficyny Wydawniczej Alma-pressKażdy typ samolotu jest opisany na czterech stronach, które zawierają we wstępie krótkie uzasadnienie dlaczego dany model przeszedł do historii lotnictwa, dużą i bardzo szczegółową ilustrację, opis konstrukcji, jego historię powstania, wdrożenia i służby, tabele z danymi taktyczno-technicznymi, rysunki bądź fotografie przedstawiające wybrane schematy kamuflażu i oddzielne ramki z ciekawostkami na temat danego modelu czy konkretnego zdarzenia z ich udziałem. Całość jest czytelna, poukładana i usystematyzowana.

Jeśli chodzi o ocenę tego schematu, to mi osobiście ? oprócz części merytorycznej ? najbardziej do gustu przypadły ilustracje samolotów. W przeważającej części są to kapitalne kolorowe rysunki dużego formatu (oprócz tylko trzech modeli: F-22A Raptor, Eurofighter Typhoon i F-35 Lightning II, gdzie mamy do czynienia z grafiką komputerową), a zważywszy, że sam jestem rysownikiem sprzętu wojskowego to zachwyt jest podwójny? Każda z nich jest uzupełniona o ciekawostki związane z konstrukcją bądź uzbrojeniem.

Jeśli chodzi o dobór modeli maszyn wojennych, to jak podkreślił autor we wstępie, są to samoloty zasłużone w boju (oprócz wspomnianego już F-35), w czasie których wykuto ich reputację, niepodważalną do dnia dzisiejszego. Podzielone zostały na dwie kategorie: ?I i II wojna światowa? (23 modele) oraz ?zimna wojna i czasy współczesne? (27 modeli). Po szczegółowy spis wszystkich występujących w książce modeli zapraszam pod link: ?Najsłynniejsze samoloty bojowe. Ilustrowana historia?: Spis treści

Pod względem merytorycznym niniejsza publikacja jest na wysokim poziomie, będzie ciekawą lekturą zarówno dla miłośnika lotnictwa, jak i laika dopiero co odkrywającego świat konstrukcji latających. Autor dokładnie opisuje warianty produkcyjne i ich liczbę, w jakiej zeszły z linii montażowych. Dowiadujemy się o ich wkładzie w konflikty zbrojne oraz ? jeśli są to współczesne modele ? perspektywach na przyszłość. W przypadku modeli obecnie pozostających w służbie, to aktualność informacji na temat użycia bojowego czy prowadzonych programów modernizacyjnych określiłbym na 2014/2015 rok. W przypadku kilku myśliwców, m.in. MiG-17 czy MiG-29 mamy do czynienia także z polskim wątkiem ich historii użytkowania.

Podsumowując, książka ?Najsłynniejsze samoloty bojowe. Ilustrowana historia? na pewno zajmie ważne miejsce na mojej półce i często będę do niej wracał, choćby szukając inspiracji czy informacji do pisania artykułów. Niemniej, każdy czytelnik znajdzie inny powód. Pozostaje mi tylko czekać na kolejne polskie wydania książek Thomasa Newdicka oraz ilustrowane encyklopedie od Oficyny Wydawniczej Alma-press, gdyż warto!

THOMAS NEWDICK jest pisarzem i wydawcą, zajmującym się tematyką lotnictwa i obronności. Jest autorem książek: ?The Essential Aircraft Identification Guide: Modern Military Airpower, 1990?Present? i ?The Essential Aircraft Identification Guide: Carrier Aircraft, 1917?Present?, jest też autorem fragmentów takich pozycji jak ?The Encyclopedia of Military Jets?. Należy do zespołu redakcyjnego miesięcznika Combat Aircraft Monthly.


najslynniejsze-samoloty-bojowe

Autor: Thomas Newdick

Tytuł: Najsłynniejsze samoloty bojowe. Ilustrowana historia / The World’s Greatest Military Aircraft: An Illustrated History

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma-press

Oprawa: Twarda, foliowana

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-7020-632-1

Liczba stron: 228

Format: 21 x 30 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.