Kościuszko książe chłopów, Alex Storozynski

Książka „Kościuszko książę chłopów” jest biografią jednego z największych Polskich bohaterów narodowych.Jego niezwykłe cechy takie jak pracowitość, ogromna odwaga osobista, niezwykły intelekt oraz wielka wiara sprawiły, iż na stałe zapisał się w annałach nie tylko polskiej historii. Tadeusz Kościuszko dał się poznać jako znakomity żołnierz i inżynier już w czasie amerykańskiej wojny o niepodległość. Walki w Ameryce pozwoliły mu poznać kilku z Ojców Założycieli, którzy przyczynili się do narodzin Stanów Zjednoczonych Ameryki. 

Książka „Kościuszko książę chłopów” została wydana w 2011 roku nakładem wydawnictwa W.A.B., w serii Fortuna i Fatum. Jej autorem jest Alex Storozynski, amerykański dziennikarz polskiego pochodzenia urodzony w 1961 roku, absolwent Nowojorskiego uniwersytetu Columbia. Publikował on swoje artykuły w takich gazetach jak New York Times czy The Wall Street Journal, obecnie zaś jest prezesem Fundacji Kościuszkowskiej. W 2006 roku został odznaczony Złotym Krzyżem za Zasługi za swoje osiągnięcia dziennikarskie jak i pracę na rzecz Polonii.

Publikacja została zbudowana w układzie chronologiczno – problemowym. Każdy z rozdziałów przedstawia po kilka lat życia Tadeusza Kościuszki, na tle panującej sytuacji politycznej bądź też społecznej w jakiej rozgrywały się poszczególne wydarzenia bądące przedmiotem narracji. Kolejne części publikacji pozwalają poznać nam szereg osób, które Tadeusz Kościuszko spotkał na swej drodze podczas swoich dalekich podróży zarówno po Europie jak i Ameryce. Wiele z nich było jego towarzyszami broni, których poznał na polach bitew. Dzięki swoim energicznym i nie raz zdecydowanym działaniom Kościuszko zyskał zaufanie swoich podkomendnych, ale także nienawiść i zawiść tych którzy zazdrościli mu osiągnięć.

Praca „Kościuszko książę chłopów” została napisana bardzo ciekawym językiem narracji, który sprawia że książkę czyta się z wielkim zaciekawieniem i przyjemnością. Pozycja ta posiada bardzo dobrą bibliografię, co świadczy o tym iż autor zadał sobie spory trud by dotrzeć do jak największej ilości informacji o polskim bohaterze. Prowadzona przez lata kwerenda archiwalna sprawiła, że Storozynski prezentuje nam nowe, dotąd nieznane fakty z życia Kościuszki. Dzięki temu możemy na już znane wydarzenia z życia Kościuszki spojrzeć z innej perspektywy, a także poznać przyczyny i motywacje wielu jego decyzji i wyborów. Liczne przypisy zamieszczone i przyporządkowane do poszczególnych rozdziałów na końcu książki pozwalają na łatwe znalezienie interesujących nas źródeł z których korzystał Autor. Z kolei zamieszczone w książce reprodukcje starych map, obrazów i malowideł pokazują jak wyglądały miejsca, gdzie służył Kościuszko albo ludzi których poznał osobiście.

Jest to pozycja łącząca w sobie formę zarówno publicystyki w postaci lekkości czytania jak i obszernej biografii poszczególnych kluczowych etapów życia, niezwykłego człowieka jakim był Tadeusz Kościuszko. Dzięki książce Alexa Storozynskiego możemy spojrzeć na tę wielką postać naszego bohatera narodowego w zupełnie nowym świetle.

Gorąco polecam książkę zarówno historykom jak i wszystkim osobom pragnącym poznać szczegóły życia Tadeusza Kościuszki.

Komentarze

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.