Łukasz Warzecha ?Między Berlinem a Pekinem? ? recenzja

Ośrodek Studiów Wschodnich im. Marka Karpia (OSW) istnieje już ponad ćwierć wieku, jednak laicy utożsamiają go jedynie z badaniami nad byłymi republikami sowieckimi z Rosją na czele. Jednakże ta państwowa instytucja mieszcząca się przy ul. Koszykowej 6a w Warszawie zajmuje się dużo szerszym obszarem naszej części świata, bowiem jej zespoły zajmują się oddzielnie sprawami również Europy Północnej, Środkowej, Bałkanów, Turcji czy Kaukazu. Książka Łukasza Warzechy to seria wywiadów z 14 analitykami OSW, w których poruszane są najważniejsze sprawy bieżące, jak i historyczne ich obszarów zainteresowań.

Rozmówcami autora są Olaf Osica, wtedy jeszcze jako dyrektor OSW (był nim w latach 2011?2016), Adam Eberhardt (obecny dyrektor), Jadwiga Rogoża, Wojciech Konończuk, Jolanta Darczewska, Marek Menkiszak, Andrzej Wilk, Tadeusz Olszański, Krzysztof Strachota, Maciej Falkowski, Mateusz Gniazdowski, Marta Szpala, Justyna Gotkowska oraz Anna Kwiatkowska-Drożdż. Nie sposób jest wymienić wszystkie tematy poruszone w wywiadach, gdyż jest ich dziesiątki i dotyczą zarówno historii OSW, jego trudnych początków, jak i szczegółów pracy jaką zajmują się jego analitycy.

Autor podkreśla na początku, że OSW pomimo finansowania budżetowego, nigdy nie tworzył analiz na potrzeby polityczne czy na aktualny kurs polityki zagranicznej Rzeczypospolitej wobec zainteresowanych państw. Dzięki temu ich opinie są najbardziej obiektywne z działających obecnie ośrodków analitycznych. Dlatego też seria wywiadów z czołowymi analitykami tego ośrodka powinna zainteresować zarówno laika, jak i osoby bardziej zainteresowane naszym bliższym i dalszym sąsiedztwem na obszarze Eurazji. Jeśli chodzi o aktualność zagadnień, to wywiady były realizowane na przełomie 2014 i 2015 roku, a potem zostały zaktualizowane w połowie 2015 roku. Jak podkreśla autor, choć wywiady zostały przeprowadzone z ekspertami, to jednak są przeznaczone nie tylko dla znawców.

Olaf Osica opowiada w gruncie rzeczy o początkach działalności Ośrodka, co dla osób nieznających tematu będzie podstawą do zrozumienia czym jest OSW, aby bardziej otwarcie podejść do wielu interesujących tematów poruszanych na kolejnych kartach książki. Zwłaszcza, że wiele tematów takich jak wojna w Donbasie i aneksja Krymu czy Państwo Islamskie (ISIS) to tematy gorące i jednocześnie dzielące opinie publiczną w ich ocenie. Poznanie zatem opinii specjalistów w tej sprawie powinno być w interesie wszystkich zainteresowanych polityką zagraniczną.

Ciekawa jest również forma książki. Każdy wywiad jest poprzedzony fotografią, krótką notą biograficzną i rolą w OSW, jaką zajmuje się każdy z rozmówców. Ponadto, same wywiady są podzielone wytłuszczonymi i powiększonymi cytatami, które wg autora wydają się najbardziej interesujące i warte zapamiętania.

W mojej subiektywnej opinii najciekawszym rozdziałem jest wywiad z Andrzejem Wilkiem, z racji wspólnego zainteresowania sprawami wojskowymi. Z tej rozmowy czytelnik może dowiedzieć się np. co łączy Częstochowę z? rosyjskim lotnictwem strategicznym. To nie jest pomyłka, a po odpowiedź zapraszam do książki.

Należy uznać, że rozmówcy Łukasza Warzechy bardzo dużo miejsca poświęcają Rosji, która pojawia się także w innych tematach niebezpośrednio. Jednak sporo miejsca poświęcono także takim sprawom jak niemiecka dominacja ekonomiczna w Europie, ludobójstwo tureckie na Ormianach, rozbudzony ostatnio konflikt o Górski Karabach czy zapomniane już nieco wojny na Bałkanach. Poznamy czym różni się mentalność i stosunek do władzy pomiędzy Rosjanami a Ukraińcami czy źródła niemieckiej naiwności wobec polityki rosyjskiej. Dzięki swojemu bardzo szerokiemu zakresowi tematów, które jednocześnie są szczegółowo i klarownie wyjaśnione, każdy ? lub prawie każdy ? czytelnik znajdzie coś dla siebie. Wydaje mi się, że to będzie najlepsza rekomendacja.

ŁUKASZ WARZECHA (ur. 1975) ? publicysta multiinstrumentalista. Przez 10 lat związany z dziennikiem ?Fakt?, od 2014 roku w tygodniku ?W Sieci?. Ponadto publikował lub publikuje w ?Uważam Rze?, ?Do Rzeczy?, ?Rzeczpospolitej?, na portalach wPolityce.pl i Wirtualna Polska. Stale współpracuje z dziennikiem ?SuperExpress? i Polskim Radiem 24. Autor wywiadów rzek z Radosławem Sikorskim i prezydentem Lechem Kaczyńskim. Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Warszawskim.


Między Berlinem a PekinemAutor: Łukasz Warzecha

Tytuł: Między Berlinem a Pekinem

Wydawnictwo: Fronda Wydawnictwo

Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

Rok wydania: 2016

ISBN: 978-83-8079-041-4

Liczba stron: 431

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.