Martin J. Dougherty ?Nowoczesne uzbrojenie lotnicze? ? recenzja

Większość encyklopedii z zakresu lotnictwa wojskowego skupia się na konstrukcjach lotniczych, ich osiągach i parametrach, jednak ogólnikowo prezentując najważniejszy element systemu jakim jest samolot bojowy, czyli na przenoszonym przez niego uzbrojeniu. Najnowsza książka z serii ?Panorama techniki wojskowej? wychodzi naprzeciw tym Czytelnikom, którym brakowało dotąd na polskim rynku spójnej i szczegółowej ilustrowanej encyklopedii szerokiego wachlarza współczesnego uzbrojenia lotniczego.

Muszę powiedzieć, że czekałem z niecierpliwością na premierę nowej encyklopedii Oficyny Wydawniczej Alma ? Press, która już wielokrotnie udowodniła, że wydawane przez nią książki są nie tylko ucztą dla umysłu, ale i oka. Mimo swej prostoty okładki encyklopedii są atrakcyjne i zachęcające do czytania. I choć niektóre z nich są mniej obszerne, to w przypadku ?Nowoczesnego uzbrojenia lotniczego? mamy do czynienia z solidną dawką informacji, grafik i zdjęć.

Książka składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza, bardziej obszerna zawiera szczegółowe i obszerne opisy najważniejszych obecnie (lub w bardzo niedalekiej przeszłości) użytkowanych samolotów bojowych: amerykańskie A-10 Thunderbolt II, F-15A-D Eagle, F-15E Strike Eagle, F-16 Fighting Falcon, F/A-18 Hornet i Super Hornet, F-22 Raptor, B-52 Stratofortress, F-111 Aardvark, B-1B Lancer, B-2 Spirit, F-35A/B/C Lightning II, brytyjskie AV-8B Harrier II, europejskie Panavia Tornado i Eurofighter EF2000 Typhoon, francuski Dassault Rafale, szwedzki JAS 39 Gripen czy w końcu rosyjskie Su-27/30/35 (oraz warianty chińskie), MiG-29/35, MiG-31, Su-25, Tu-22M, Tu-160 oraz Tu-95. Część druga jest szczególna, gdyż to katalog dziewięćdziesięciu dziewięciu (99) typów uzbrojenia lotniczego z całego świata: pocisków klasy powietrze-powietrze, rakiet kierowanych i niekierowanych klasy powietrze-ziemia (w tym rakiet manewrujących), pocisków przeciw-okrętowych, kierowanych i niekierowanych bomb lotniczych, a także zasobników nawigacyjnych, celowniczych, do prowadzenia walki elektronicznej oraz przekazywania danych. Obie części są poprzedzone interesującym wstępem, objaśniającym historię ewolucji uzbrojenia lotniczego, które pojawiło się wraz z nosicielami na polach bitew ponad sto lat temu.

Najważniejszym atutem, oprócz merytoryki, jest strona graficzna. Książka zawiera ponad trzysta (300) ilustracji komputerowych oraz sto (100) fantastycznych fotografii, przedstawiających omawiane samoloty wraz z ich uzbrojeniem i wyposażeniem. Tak jak jest to widoczne na okładce, każdy z opisywanych samolotów został ujęty w efektownym rzucie dolnym, prezentującym podkadłubowe i podskrzydłowe węzły uzbrojenia, a także ? jeśli takowe posiada ? otwarte komory bombowe oraz w rzucie bocznym. Ponadto, Autor prezentuje kilka wariantów uzbrojenia, ukazując same węzły lub ? w przypadku bombowców ? zespoły wyrzutników bombowych lub/i obrotowe wyrzutnie rewolwerowe, omawiając różne alternatywne zestawy, używane w zależności od rodzaju misji bojowej.

Jeśli chodzi o opisy, Autor skupia się ? nie na parametrach, danych taktyczno-technicznych i osiągach samolotów ? lecz na historii powstania, czyli na co istniało zapotrzebowanie, służbie operacyjnej, w tym bojowym użyciu podczas konfliktów zbrojnych, specyfice i ilości przenoszonego uzbrojenia oraz perspektywach na przyszłość. Z racji, że wiele samolotów przenosi uzbrojenie tego samego typu, Autor odpuścił sobie szczegółowe ich opisywanie równoległe z nosicielem, zostawiając to na drugą część książki. W mojej opinii to optymalne rozwiązanie, dzięki któremu nie ma bałaganu, a Czytelnik może w każdej chwili przejść na koniec książki celem odszukania danego typu rakiety czy bomby. Wspomniany katalog, jeżeli już jesteśmy przy tym, zawiera grafiki komputerowe danego typu uzbrojenia w trzech rzutach (z boku, od przodu oraz pod kątem), krótki opis czym jest i do czego służy oraz dane taktyczno-techniczne (kraj pochodzenia, masa, średnica, długość i ewentualnie zasięg, rozpiętość, głowica bojowa, sposób naprowadzania czy systemy obserwacyjne).

Ponadto, w opisy samolotów są ?wpięte? kolorowe plansze zawierające technologie, strategie oraz taktyki wykorzystania opisywanego uzbrojenia, takie jak atak z działka z małej wysokości, niszczenie mostów, zwalczanie obrony przeciwlotniczej, technologia zmniejszonej wykrywalności (stealth), niszczenie czołgów, odcięcie obszaru, precyzyjny atak z dużej odległości, uzbrojenie naprowadzane laserowe (zasada działania i użycia), bezpośrednie wsparcie z powietrza, zwalczanie lotnictwa przeciwnika, wielozadaniowa misja bojowa, obrona powietrzna, atakowanie okrętów z minimalnej wysokości, profile bombardowania, kampania lotnicza 1: faza zwalczania lotnictwa i obrony przeciwlotniczej przeciwnika, obrona przed nieprzyjacielskimi pociskami, kampania lotnicza 2: niszczenie sieci dowodzenia, infrastruktury i izolacja pola walki oraz kampania lotnicza 3: bezpośrednie wsparcie z powietrza i atakowanie celów naziemnych.

Podsumowując, ?Nowoczesne uzbrojenie lotnicze? to pozycja wyjątkowo solidna dla każdego miłośnika lotnictwa, który dogłębniej interesuje się tematyką wojskową. Porusza ona tematykę, która w innych encyklopediach jest (niesłusznie!) traktowana zbyt ogólnikowo. To książka do której na pewno będę często wracał.

Gorąco polecam!

P.S. A jeśli chodzi o Autora, Martina J. Dougherty’ego, pozostaje tylko życzyć Czytelnikom (i wydawnictwu!) pojawienia się na naszym rynku takich jego tytułów jak: ?Drones: An Illustrated Guide to the Unmanned Aircraft that are Filling Our Skies?, ?Warships: WWII to the Present Day?, ?Sea Warfare?, ?Armored Fighting Vehicles?, ?Aircraft?, ?Air Warfare?, ?Artillery and Missiles?, ?Weapons and Technology? czy ?Most Amazing Weapons of War?.

MARTIN J. DOUGHERTY (ur. 1969 w Sunderland, Wielka Brytania) ? to niezależny pisarz i były analityk obronny, specjalizujący się w tematyce militarnej i historycznej. Autor wydanych w Polsce książek m.in. na temat działań wojskowych, uzbrojenia i pojazdów wojskowych: ?Broń strzelecka od roku 1860 do współczesności?, ?Czołgi od Pierwszej Wojny Światowej do współczesności?, ?Broń palna. Ilustrowana encyklopedia?, a także: ?Sztuka samoobrony. Na podstawie technik walki wręcz stosowanych przez żołnierzy elitarnych jednostek specjalnych?, ?Walka wręcz?, ?Snajper. Podręcznik dla wojsk elitarnych?, ?Podręcznik użycia broni dla jednostek specjalnych?, ?Wojny biblijne? czy ?Broń sportowa. Rodzaje uzbrojenia. Techniki użycia?. Pracował także nad grami komputerowymi, w tym ?Traveller?, ?Call of Cthulhu? i ?Armageddon 2089?, opublikował kilka powieści z gatunku SF i fantasy. Posiada czarne pasy w czterech systemach walki, w tym w Combat Jujitsu i Modern Street Combat. Autor jest głównym jurorem w British Federation for Historical Swordplay, ucząc walki za pomocą miecza i szabli wojskowych, a sam zdobył wiele złotych medali w turniejach walki mieczem, szablą wojskową i rapierem.


Autor: Martin J. Dougherty

Tytuł: Nowoczesne uzbrojenie lotnicze / Modern Air-Launched Weapons

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Alma ? Press

Oprawa: Twarda, foliowana

Rok wydania: 2017

ISBN: 978-83-7020-683-3

Liczba stron: 224

Format: 21 x 29 cm

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.