Powstanie pomnik poległych na misjach zagranicznych

Pomnik, który będzie upamiętniał polskich żołnierzy poległych na misjach wojskowych poza granicami kraju, stanie pod koniec bieżącego roku przy ul. Puławskiej w Warszawie, tuż obok Centrum Żołnierza – Weterana Misji Zagranicznych.

Ściana Pamięci z imiennymi tabliczkami poległych

Ściana Pamięci z imiennymi tabliczkami poległych

Monument  został zaprojektowany przez prof. Macieja Aleksandrowicza z Akademii Sztuk Pięknych i będzie to 3,5 metrowa rzeźba z brązu. Według Jacka Matuszaka z resortu obrony ?forma rzeźby odwołuje się do ceremoniałów pogrzebowych ważnych osób z czasów I Rzeczpospolitej. Umieszczony na froncie bryły pomnika orzeł wojskowy symbolizuje każdego z poległych?. Natomiast tłem dla obelisku będzie Ściana Pamięci ? mur, na którym zostaną wyrzeźbione symbole różnych rodzajów sił zbrojnych. Na murze znajdą się tabliczki z nazwiskami poległych na misjach polskich żołnierzy.

Historia uczestnictwa Wojska Polskiego w misjach pokojowych i stabilizacyjnych poza granicami kraju jest bardzo długa. Pierwsza misja pokojowa rozpoczęła się w 1953 r., gdy polscy żołnierze zostali włączeni w struktury Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei. Od tamtego czasu do chwili obecnej Wojsko Polskie uczestniczyło, i uczestniczy, w blisko 100 misjach rozsianych po całym świecie. Przez ten okres zginęło w nich 117 żołnierzy, z czego najwięcej w Afganistanie (43) oraz Iraku (28).

Pożegnanie st. szer. Pawła Ordyńskiego poległego w Afganistanie w wyniku wybuchu miny-pułapki w marcu 2013 r. / Źródło: MON

Pożegnanie st. szer. Pawła Ordyńskiego poległego w Afganistanie w wyniku wybuchu miny-pułapki w marcu 2013 r. / Źródło: MON

Źródło: http://www.rp.pl
Źródło fot.: MON

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.