Rosja testuje międzykontynentalny pocisk balistyczny – kilka dni po USA

W dniu 28 października br. Rosjanie przeprowadzili udany test międzykontynentalnego pocisku balistycznego RS-24 Jars. Wystrzelenie odbyło się w 7 dni po teście amerykańskiego odpowiednika, LGM-30G Minuteman III.

Rzecznik prasowy Wojsk Rakietowych Strategicznego Przeznaczenia (RWSN), płk Igor Jegorow poinformował prasę o wystrzeleniu:

Połączone zespoły Wojsk Rakietowych i Powietrzno-Kosmicznych przeprowadziły próbny test wielogłowicowego międzykontynentalnego pocisku balistycznego bazowania lądowego RS-24 z kosmodromu Plesieck o godzinie 14:30 czasu moskiewskiego (GMT+3) w dniu 28 października.

Według Jegorowa, test miał wykazać niezawodność tego systemu rakietowego:

Pojazdy powrotne (re-entry vehicles; inaczej głowice bojowe lub ćwiczebne ? przyp. red.) dotarły w wyznaczony rejon na poligonie rakietowym Kura na Kamczatce. Test został zakończony pomyślnie w całości.

Wystrzelenie pocisku balistycznego RS-24 Jars (28.10.2015). / fot. Tass.

Wystrzelenie pocisku balistycznego RS-24 Jars (28.10.2015). / fot. Tass.

Z kolei według oświadczenia Ministerstwa Obrony Narodowej Rosji wdrażanie na uzbrojenie pocisków RS-24 Jars, zwiększa możliwości RWSN w penetracji systemów antybalistycznych i w przyszłości będą one kręgosłupem sił rakietowych w ramach triady nuklearnej, broniąc Rosji i jej sojuszników.

Poprzedni test tego pocisku przeprowadzono w dniu 18 marca br., natomiast w dniu 22 sierpnia br., Rosjanie testowali jednogłowicowy RT-2UTTH Topol-M, a w lipcu br. przeprowadzili specjalne ćwiczenia z mobilnymi wyrzutniami tychże rakiet z okazji 30. rocznicy służby operacyjnej jego poprzednika, rakiety RT-2PM Topol.

Więcej o pociskach RS-24 Jars i RT-2UTTH Topol-M tutaj: Rozwój oraz dalsze perspektywy dla rosyjskich strategicznych systemów balistycznych po rozpadzie ZSRR

Wideo z najnowszego testu RS-24 Jars poniżej:

Rosyjski test odbył się równo tydzień po amerykańskim wystrzeleniu międzykontynentalnego pocisku balistycznego LGM-30G Minuteman III. W dniu 21 października br., o godz. 5:45 czasu lokalnego (GMT-7), zespół 90. Strategicznego Skrzydła Rakietowego (90th Strategic Missile Wing) z największej amerykańskiej bazy rakietowej Francis E. Warren Air Force Base (Wyoming) przeprowadził próbne wystrzelenie pocisku z Vandenberg Air Force Base (Kalifornia).

Minuteman III przeleciał prawie 6.800 km i jego ćwiczebne głowice uderzyły w poligon Ronald Reagan Ballistic Missile Defense Test Site na atolu Kwajalein w archipelagu Wysp Marshalla na Pacyfiku.

Wystrzelenie pocisku balistycznego LGM-30G Minuteman III (21.10.2015). / fot. USAF.

Wystrzelenie pocisku balistycznego LGM-30G Minuteman III (21.10.2015). / fot. USAF.

Był to czwarty udany test tego pocisku w tym roku (czytaj także: Amerykanie wystrzelili międzykontynentalny pocisk balistyczny). Więcej o pociskach balistycznych LGM-30G Minuteman III tutaj: Amerykańskie rakietowe systemy strategiczne w okresie postzimnowojennym.

Wideo z najnowszego testu LGM-30G Minuteman III poniżej:

Czytaj także:

Rakiety Wojewoda zakończą swoją służbę jako Dniepry

Rakiety Topol do wycofania w 2021 roku

Kolejne pociski balistyczne dla rosyjskich wojsk rakietowych

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.