Syria: Amerykańska i rosyjska baza wojskowa w odległości 50 km od siebie

Według tureckich informacji, na północy Syrii, niedaleko granicy z Turcją powstają dwie nowe bazy wojskowe w odległości 50 km od siebie: rosyjska dla sił powietrznych i amerykańska dla sił specjalnych.

Położenie Al-Kamiszli na mapie Syrii. / Wikimedia Commons.

Położenie Al-Kamiszli na mapie Syrii. / Wikimedia Commons.

Raport wywiadu, który powstał na zlecenie najwyższych władz tureckich mówi o rozpoczęciu budowy bazy przez 200 rosyjskich żołnierzy wojsk inżynieryjnych na terenie lotniska Al-Kamiszli. Będzie to druga, po Hmejmin w Latakii, baza rosyjskich sił powietrznych w Syrii, która ? jak okazało się niedawno ? została przekazana Moskwie bezterminowo i bezpłatnie. Al-Kamiszli jest obecnie pod kontrolą syryjskich wojsk rządowych Baszszara Al-Asada.

Jednocześnie, około 50 km od Al-Kamiszli kilkudziesięciu amerykańskich specjalsów przygotowuje dawne lotnisko syryjskich służb agrolotniczych, tak aby spełniało rolę bazy dla śmigłowców transportowych i uderzeniowych, wspierających działania sił specjalnych. Ma także mieścić się tam ośrodek dowodzenia operacjami przeciwko ISIS. Mimo bliskości z powstającym obiektem rosyjskim, teren amerykańskiej bazy jest pod kontrolą syryjskich Kurdów i znajduje się niedaleko granicy z Irakiem. Dowództwo amerykańskich sił w Iraku potwierdziło obecność swoich wojsk w tym rejonie, jednakże bez ujawniania szczegółów.

Czytaj także:

Ashton Carter: Nasze siły specjalne walczą teraz z ISIS

Najnowsze rosyjskie śmigłowce bojowe trafią na front

Syryjskie lotnictwo wspiera Rosjan w walce z ISIS [WIDEO]

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.