Fot. Sekcja Informacyjno-Prasowa PKW Afganistan / kpt. Janusz Błaszczak

Wojsko będzie miało dzień pamięci o poległych na misjach zagranicznych

Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak podpisał decyzję o ustanowieniu w wojsku 21 grudnia Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa.

Tego dnia w 2011 roku w wyniku eksplozji ogromnego, bo ponad 100 kg, ładunku wybuchowego pod pojazdem typu M-ATV zginęło 5 żołnierzy 20. Brygady Zmechanizowanej w Bartoszycach: st. kpr. Piotr Ciesielski, st. szer. Łukasz Krawiec, st. szer. Marcin Szczurowski, st. szer. Marek Tomala, szer. Krystian Banach. Żołnierze ci byli członkami ochrony Zespołu Odbudowy Prowincji (PRT), zajmującego się pomocą lokalnej ludności oraz odbudową infrastruktury ? zaatakowany konwój jechał do miejscowości Razzak na otwarcie mauzoleum. Wybuch nastąpił, gdy patrol zbliżał się do drogi Highway 1 – głównej drogi łączącej Kabul z Kandaharem.

Dzień pamięci o poległych i zmarłych nie jest świętem państwowym. Został on ustanowiony decyzją szefa MON. To akt dotyczący tylko jednostek podległych ministrowi.

>>> Zobacz także: Pamięci poległych w misjach poza granicami kraju <<<

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.