Zawieszenie broni w Syrii

Dwa źródła dyplomatyczne na Zachodzie potwierdziły datę rozpoczęcia zawieszenia broni w Syrii w ramach porozumienia amerykańsko-rosyjskiego.

W poniedziałek, 22 lutego br. w Genewie doszło do porozumienia amerykańsko-rosyjskiego ws. wprowadzenia zawieszenia broni w Syrii. Ma to nastąpić w dniu 27 lutego br., lecz zawieszenie broni nie będzie obejmować działań wojennych przeciwko Państwu Islamskiego ISIS i Frontowi al-Nusra, milicji wspieranej przez Al-Kaidę.

Poinformowały o tym dwa zachodnie źródła dyplomatyczne, chcące zachować anonimowość. Porozumienie obu mocarstw przypieczętowali szefowie dyplomacji John Kerry i Siergiej Ławrow. Wcześniej arabska telewizja Al-Dżazira poinformowała, że zawieszenie broni nastąpi do południa 26 lutego br.

Początkowo, zawieszenie broni miało nastąpić wcześniej, gdy w dniu 11 lutego br. Kerry i Ławrow ogłosili wspólnie, że w ciągu tygodnia rozpocznie się stopniowe ograniczanie działań wojennych w Syrii. Nie doszło jednakże do tego po incydencie granicznym Turcji z Syrią (czytaj więcej: Turecka artyleria ostrzelała Syrię) oraz nasileniu działań wojennych tego kraju po zamachu w Ankarze (czytaj więcej: Zamach w centrum Ankary).

Czytaj także:

Turcja nie może liczyć na pomoc w konflikcie z Rosją

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.