A. Górski „Pięść Dawida. Tajne służby Izraela” – recenzja

Czy jest ktoś kto nie słyszał czym jest Mossad? Chyba nie, bo to obecnie jedna z najbardziej liczących się agencji wywiadowczych na świecie. Duża część osób przyznaje, iż izraelski wywiad jest najlepszy, a jego skuteczność jest większa od zachodnich odpowiedników ? amerykańskiego CIA czy brytyjskiego MI6. Z drugiej jednak strony jest to najbardziej skryta i zagadkowa organizacja na świecie. Jednak należy pamiętać, iż Mossad to jedna z kilku komórek izraelskiego wywiadu.

Zmowę milczenia i tajemniczości nad izraelskimi tajnymi służbami próbuje przerwać Artur Górski w książce Pięść Dawida. Tajne służby Izraela, wydanej w 2015 r. przez Wydawnictwo Znak. Autor książki to znany dziennikarz, korespondent wojenny i autor bestsellerowych książek o polskiej mafii. W latach 2011-2013 Artur Górski był redaktorem naczelnym magazynu ?Focus. Śledczy?, obecnie jest zastępcą redaktora naczelnego ?Focusa?.

Górski opisał izraelski system wywiadowczy przez pryzmat losów konkretnych ludzi, których poznał w Izraelu. Rozmawiał m.in. z byłymi agentami, twórcami Krav Magi, komandosami i synem konstruktora pistoletu uzi. Wziął udział w szkoleniach, z którymi może się równać jedynie morderczy trening amerykańskich Navy SEALs. Jak sam wspomina we wstępie: Pięść Dawida nie jest rozprawa doktorską, ale przede wszystkim reportażem. Materiał do niego zbierałem w różnych krajach, głównie w Izraelu. Dlatego też w efekcie powstała fascynująca opowieść o najbardziej spektakularnych akcjach służb specjalnych Izraela,  niewyjaśnionych zdarzeniach i ludziach, którzy udaremnili niejeden zamach.

Książka Artura Górskiego składa się osiemnastu rozdziałów poświęconych oddzielnym zagadnieniom. Zagłębiając się w ich lekturę dowiemy się, że oprócz Mossadu w skład tajnych służb Izraela wchodzą również inne ważne organizacje, takie jak wojskowa agencja wywiadowcza Amman, jej ?karząca ręka? czyli jednostka komandosów Sayeret Matkal czy też, odpowiednik polskiego ABW, Szabak, znany także jako Szin Bet. Oprócz opisów działań jednostek specjalnych Izraela w publikacji, spod wydawnictwa Znak, znajdziemy opis dziejów Eliego Cohena, zajmującego czołowe miejsce na podium szpiegów całego świata. Poznamy również historię, urodzonego w wigilię 1969 roku w Baranowiczach na Kresach Wschodnich, Mordechaja Limona, który zdołał uprowadzić pięć kanonierek z portu we Francji i pozostać niezauważonym.

W książce można znaleźć również  i polskie akcenty. Górski przytacza historię o Cezarei, gdzie siedzibę ma premier Izraela, rodzina Rothschildów oraz Andrzej Gąsiorowski ? człowiek związany z jedną z największych afer gospodarczych w historii Polski po 1989 roku. W opowieści pojawia się także jednostka specjalna Grom, która także odegrała znaczącą rolę w historii tego starożytnego miasta. Jeden z rozdziałów poświęcony jest Wiktorowi Grajewskiemu, dzięki któremu Mossad przechwycił tajny referat Nikity Chruszczowa mówiący o zbrodniach stalinizmu.

Pięść Dawida. Tajne Służby Izraela jest godna polecenia dla tych, których interesują służby specjalne, a także dla osób, które chciałyby zgłębić tajemnice niezawodności Mossadu. Jest to najbardziej przystępnie napisana, a zarazem najlepsza książka jaka ukazała się na ten temat w Polsce i została napisana przez Polaka.

 

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.