Spotkanie polsko-amerykańskie ws. wsparcia OT w Polsce. / fot. MON.

Amerykańska Gwardia Narodowa wesprze polską Obronę Terytorialną

W dniu 10 lutego br., w centrali Ministerstwa Obrony Narodowej odbyły się polsko-amerykańskie rozmowy ws. wsparcia Gwardii Narodowej USA w procesie tworzenia i szkolenia Obrony Terytorialnej w Polsce.

Ze strony amerykańskiej, w rozmowach uczestniczyli członkowie Gwardii Narodowej stanu Illinois: płk Warren Barlow i mjr Matthew Garrison oraz przedstawiciel ambasady USA w Polsce, Jarosław Brożyna. Stronę polską reprezentowali: Bartłomiej Misiewicz, dyrektor Gabinetu Politycznego MON, dr Grzegorz Kwaśniak, pełnomocnik MON ds. tworzenia Obrony Terytorialnej Kraju, płk Krzysztof Gaj, szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień P1 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Waldemar Zubek, przedstawiciel Biura ds. Proobronnych.

Płk Barlow i mjr Garrison przedstawili oficjalną propozycję współpracy w obszarze tworzenia struktur Obrony Terytorialnej w Polsce, w tym przygotowania wsparcia prawnego i logistycznego oraz przygotowania instruktorów wojskowych, którzy będą w przyszłości zajmować się szkoleniem w jednostkach obrony terytorialnej. Ustalono również harmonogram i zakres współpracy na najbliższe miesiące.

Bartłomiej Misiewicz zaprosił także przedstawicieli Gwardii Narodowej Stanów Zjednoczonych do udziału w ćwiczeniach organizacji proobronnych, które odbędą się w marcu br. Jak ocenił dyrektor Gabinetu Politycznego MON:

Było to bardzo konstruktywne spotkanie, podczas którego obie strony podkreśliły wolę dalszej współpracy.

Gwardziści z Illinois od lat współpracują z Wojskiem Polskim, wielokrotnie wspierając własnymi instruktorami i sprzętem przygotowania Polaków do udziału w misjach stabilizacyjnych, przede wszystkim w Afganistanie.

Czytaj także:

Obrona Terytorialna jakiej potrzebujemy

Na wschodzie powstanie brygada Obrony Terytorialnej

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.