E. Libański ze swoim dziełem

Edmund Libański – jeden z pionierów polskiego lotnictwa.

12 lutego 1862 roku, urodził się Edmund Libański. Był on polskim konstruktorem lotniczym oraz popularyzatorem wiedzy technicznej, zwłaszcza lotniczej. Swój pierwszy samolot zbudował w 1910 roku we Lwowie. Nazwał go ?Monobiplan?. Niestety, podczas pierwszej próby poderwania samolotu z ziemi, silnik nie wytrzymał i eksplodował, powodując spore zniszczenia w konstrukcji aeroplanu.

Nasz rodak się jednak nie poddał i w następnym roku zbudował kolejny model. Nadał mu nazwę ?Jaskółka?. Był to półtorapłat z niewielkim górnym płatem. Samolot został przewieziony na lotnisko Wiener-Neustadt pod Wiedniem. Gdzie w sierpniu 1911 roku wzbił się w powietrze. Udane loty niezmiernie ucieszyły konstruktora, bowiem był to trzeci samolot zbudowany na terenie Polski, który mógł wzbić się do ?nieba?. Edmund Libański zmarł 10 V 1928 roku w Brześciu nad Bugiem.

Pamiętajmy o pionierach polskiego lotnictwa.

Edmund Libański/ źr. wikimedia.org

Edmund Libański/ źr. wikimedia.org

Konstrukcja „Jaskółki”:

Dwumiejscowy górnopłat o konstrukcji drewnianej.
Płat skośny, dwudzielny, dwu dźwigarowy, kryty płótnem, usztywniony linkami do kozła nad kadłubem i do podwozia. Zamiast lotek, elastyczne, wyginane końcówki skrzydeł.
Kadłub o przekroju czterokątnym, kratownicowy, wykrzyżowany drutami, w części przedniej kryty płótnem. Kabina odkryta.
Usterzenie kryte płótnem.
Podwozie klasyczne stałe.
Silnik- rotacyjny Delfose o mocy 21 kW (28 KM) umieszczony przed śmigłem.

Dane techniczne ?Jaskółki?:

Rozpiętość- 10,6 m, długość- 7,9 m, wysokość- 2,5 m, powierzchnia nośna- 16 m2.
Masa własna- 240 kg, masa użyteczna- 100 kg, masa całkowita- 340 (max. 450) kg.

Źródło: samolotypolskie.pl

Komentarze

Historyk. Specjalizuje się w dziejach Związku Sowieckiego. Pozostałe zainteresowania to: losy Polaków podczas II WŚ oraz samoloty II WŚ.