Niemieccy żołnierze w Qingdao/ Źródło: Wikimedia Commons

Gunther Plüschow – uciekinier z Qingdao

Zarówno podczas I jak i II wojny światowej dochodziło do ucieczek z obozów jenieckich. W przeważającej większości próby te podejmowali alianci. Wśród Niemców podczas ostatniej wojny najbardziej znaną postacią jest Franz von Werra, natomiast z okresu I wojny warto wspomnieć o postaci Gunthera Plüschow’a.

W momencie wybuchu I wojny światowej porucznik marynarki Gunther Plüschow stacjonował w bazie Qingtao, będącej stolicą niemieckiego protektoratu Jiaozhou (przejęty przez Niemcy w dzierżawę od Chin na 99 lat w 1898 r.). 10 sierpnia 1914 r. Japonia skierowała do Niemców ultimatum, w którym domagała się przekazania jej terenu Jiazhou. Niemcy nie odpowiedzieli na to wezwanie, a 23 sierpnia Cesarstwo Japonii wypowiedziało wojnę Rzeszy. 28 września Jiazhou zostało okrążone od strony lądu przez oddziały japońskie i brytyjskie.

6 listopada 1914 r., gdy sytuacja niemieckich obrońców była bardzo ciężka Plüschow otrzymał rozkaz wywiezienia z Qingtao dokumentów przekazanych mu przez gubernatora Alfreda Meyera-Waldecka. Wsiadł na pokład swojego Etricha A-II Taube i odleciał w kierunku południowo-wschodnim. Po około 250 km lotu w jego samolocie zabrakło paliwa i Plüschow musiał lądować awaryjnie na polu ryżu, w okolicy Haizhou. Następnie dostał się na łódź płynącą do Nankinu, a stamtąd pociągiem wyruszył do Szanghaju. W mieście spotkał córkę dyplomaty, którego znał jeszcze z Berlina. Kobieta zaopatrzyła go w fałszywy paszport na nazwisko E.F McGarvin oraz gotówkę. Kolejne kroki niemiecki oficer skierował do miejscowego portu, gdzie wsiadł na pokład statku płynącego do San Francisco. Przemierzywszy Stany Zjednoczone dotarł do Nowego Jorku. W „Wielkim Jabłku” spotkał kolejnego znajomego, który załatwił mu następne fałszywe dokumenty. Pod koniec stycznia 1915 r. porucznik Plüschow wyruszył przez Atlantyk ? celem jego podróży były Włochy.

Porucznik marynarki Gunther Plüschow/ Źródło: Wikimedia Commons

Porucznik marynarki Gunther Plüschow/ Źródło: Wikimedia Commons

Niestety dla niego szczęście, które sprzyjało mu do tej pory opuściło go. Statek ze względu na złą pogodę musiał zawinąć do Gibraltaru, gdzie Plüschow został aresztowany przez Brytyjczyków. Jego postać wzbudziła podejrzenia i w końcu wydało się, że jest on słynnym lotnikiem z Qingtao. Anglicy wysłali go na Wyspy i umieścili w obozie dla jeńców, w Donington Hall.

W lipcu 1915 r. razem z towarzyszem z obozu podjął próbę ucieczki. Towarzysz Plüschow?a został złapany, ale porucznik dotarł do Londynu, gdzie ukrywał się w ucharakteryzowany na dokera. Zdołał uzyskać informacje o odpływającym do neutralnej Holandii statku i dostał się na jego pokład. Po powrocie do Niemiec nikt nie chciał uwierzyć w jego historię. Porucznik Plüschow został aresztowany ? podejrzewano, że jest szpiegiem. W końcu jednak jego tożsamość została potwierdzona, a on sam został narodowym bohaterem. Otrzymał awans i odznaczenia, a także stanowisko dowódcy bazy morskiej w Lipawie, gdzie spędził resztę wojny. Gunther Plüschow zginął w 1931 r., w katastrofie lotniczej w południowym Chile.

Absolwent historii UMCS. Jego zainteresowania to historia XX-lecia międzywojennego, front wschodni podczas II Wojny Światowej, historia wojsk powietrznodesantowych oraz dzieje Waffen SS.