CH-47F Chinook, należący do Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych. / Wikimedia Commons.

Holandia kupi 14 nowych śmigłowców Chinook

Holenderska minister obrony, Jeanine Hennis-Plasschaert poinformowała o planach zakupu 14 wielozadaniowych śmigłowców transportowych CH-47F Chinook oraz modernizacji 6 posiadanych.

Minister informując o swoich planach holenderski parlament, ujawniła, że całkowite koszty tego przedsięwzięcia mają wynieść 915 mln EUR. Wiadomo już, iż zgoda parlamentu ma nastąpić jeszcze w grudniu br., a zakup ma się odbyć w ramach amerykańskiego Foreign Military Sales (FMS), czyli programu sprzedaży uzbrojenia i sprzętu wojskowego innym krajom za zgodą Kongresu.

Pierwotnie zamierzano kupić nowe śmigłowce w konfiguracji CH-47F (NL), dedykowanej Holandii, ale okazało się, że będzie to zbyt drogie. Ostatecznie podjęto decyzję o zakupie tańszych CH-47F, używanych przez US Army. Dostawy śmigłowców rozpoczną się w 2019 roku, a wcześniej zostanie wycofanych ze służby sześć CH-47D.

Nowe śmigłowce zostaną wyposażone w energochłonne fotele (dla załogi i żołnierzy desantu), radiostacje VHF do łączności z wojskami lądowymi, urządzenia i instalacje optoelektroniczne, do samoobrony i odladzania łopat wirników, awaryjny nadajnik lokacyjny oraz liny desantowe.

Koninklijke Luchtmacht (Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne) obecnie operuje siedemnastoma śmigłowcami Chinook: jedenastoma CH-47D (siedem CH-47C odkupiono od Kanady i przebudowano na CH-47D, do nich dokupiono sześć nowych; dwie maszyny utracono ? przyp. red.) oraz sześcioma CH-47F.

CH-47D Chinook, należący do Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych. / rysunek autorstwa Ralph1989.

CH-47D Chinook, należący do Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych. / rysunek autorstwa Ralph1989.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.