Demonstrator technologii (makieta?) tureckiego działa elektromganetycznego ASELSAN Tufan. / fot. shephardmedia.com

IDEF’17: Prezentacja koncepcji tureckiego działa elektromagnetycznego Tufan

Podczas 13. międzynarodowej wystawy zbrojeniowej IDEF’17 w Stambule, tureckie przedsiębiorstwo ASELSAN A.Ş. zaprezentowało koncepcję działa elektromagnetycznego (railgun) o nazwie Tufan. To już drugi projekt tego typu, realizowany w Turcji który powoduje że kraj ten jest kolejnym, po Stanach Zjednoczonych, państwem, które pracuje nad tą nowatorską technologią uzbrojenia.

Podczas 13. międzynarodowej wystawy zbrojeniowej International Defense Industry Fair (IDEF’17) w dniach 9-12 maja br. w Stambule, organizowanej pod patronatem honorowym prezydenta Recepa Tayyipa Erdo?ana, gdzie ponad 800 wystawców zaprezentowało wiele nowości, rodzime przedsiębiorstwo ASELSAN A.Ş. przedstawiło koncepcję działa elektromagnetycznego (railgun) o nazwie Tufan (tur. burza).

Jak podkreśla producent, koncepcja ma szansę stać się w pełni operacyjnym systemem bojowym już w następnej dekadzie i railgun może zostać zintegrowane z wieloma platformami, w tym okrętami wojennymi i pojazdami wojsk lądowych lub jako jako broń stacjonarna. Jeśli chodzi o przeznaczenie, może być używany do precyzyjnego ostrzału celów lądowych, morskich lub powietrznych. Jak powiedzieli przedstawiciele ASELSAN A.Ş., broń pozostaje w fazie badań i rozwoju (B+R) i jest testowana laboratoryjnie. Prezentowany demonstrator technologii (makieta?) jest dosyć niewielkich rozmiarów, ale firma pracuje nad większą wersją, która pozwoli na zwiększenie prędkości początkowej pocisków.

Według Turków, technologia bezprochowego działa elektromagnetycznego pozwoli na wystrzelenie pocisku z pięciokrotną prędkością dźwięku na odległości setek kilometrów, co jest znacznie lepszym rezultatem w porównaniu z klasycznymi działami dużego kalibru, pozwalającymi na ostrzał skuteczny amunicją bez wspomagania rakietowego do 30-40 kilometrów. Celem projektantów jest działo elektromagnetyczne miotające pociski z prędkością 2-2,5 tys. m/s na odległość ponad 300 km.

Choć zasadniczo pierwszym prototypem tureckiego działa elektromagnetycznego było zaprezentowane w październiku i testowane w grudniu ub. r. Tübitak Sapan (tur. proca) o mocy 14 megadżuli, opracowywane z myślą o fregatach rakietowych nowej generacji typu TF-2000, to kolejna koncepcja zaprezentowana przez ASELSAN A.Ş. jest wyraźnym sygnałem wzrostu zdolności technologicznych Turcji i stawia ten kraj obok Stanów Zjednoczonych, które prowadzą testy z dwoma typami railgunów, opracowanych przez BAE Systems, czyli Electromagnetic Railgun o mocy 32 megadżuli i kalibrze 155 mm oraz przez General Atomics Electromagnetic Systems Group, czyli Blitzer Railgun w trzech wersjach o mocy 3, 10 i 32 megadżuli (m.in. testowane na szybkim katamaranie transportowym Joint High Speed Vessel typu Spearhead, USNS Millinocket (JHSV 3) w 2016 roku i rozważane do testów na trzecim niszczycielu nowej generacji typu Zumwalt, Lyndon B. Johnson (DDG-1002)). Kolejnym krajem zainteresowanym rozwojem tej technologii jest Japonia, która planuje uzbroić przyszłe niszczyciele rakietowe typu 27DD w railguny o nazwie JAX (czytaj więcej: Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne).

Tübitak Sapan:

Czym jest działo elektromagnetyczne?

Railgun jest działem bezprochowym, co oznacza, że wyrzuca pocisk dzięki energii elektrycznej, wykorzystując siłę Lorentza (jest to siła jaka działa na cząstkę obdarzoną ładunkiem elektrycznym poruszającą się w polu elektromagnetycznym ? przyp. red.), dzięki czemu ten osiąga prędkość nawet do 7 Ma (ponad 10.000 km/h). Dzięki ogromnej prędkości wylotowej pocisk nie musi posiadać głowicy bojowej, by skutecznie razić cel jedynie własną energią kinetyczną na znacznie większe odległości niż klasyczna amunicja prochowa bez wspomagania rakietowego, co obniża koszty prowadzenia ostrzału (ok. 50 razy taniej niż użycie rakiety manewrującej i 100 razy taniej niż antyrakieta). Według pomysłodawców tej technologii, zalety railguna pozwolą na wykorzystywanie go do zwalczania celów powietrznych poruszających się z ogromną prędkością (np. rakiet balistycznych), ale także rakiet manewrujących, okrętów nawodnych czy celów lądowych. Amunicja mniejszych rozmiarów i pozbawiona głowicy bojowej może być także przechowywana w większej ilości i bezpieczniej, np. na okręcie wojennym, od tej klasycznej.

Źródła:

shephardmedia.com: IDEF 2017: Turkey joins railgun club

armyrecognition.com: Aselsan presents Tufan technology demonstrator of railgun weapon system at IDEF 2017

chinatopix.com: Turkey Reveals Second Railgun Weapon System at IDEF 2017

telegiz.com: Turkey Develops Second Electromagnetic Railgun; Weapon to be Seen at IDEF 2017

Czytaj także:

Lockheed Martin dostarczy US Army laser o mocy 60 kW

BAE Systems: Laser z soczewkami atmosferycznymi bronią przyszłości [WIDEO]

Wkrótce brytyjski demonstrator broni laserowej Dragonfire

Amerykanie pracują nad dronem uzbrojonym w laser

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.