Janusz Majer nowym szefem projektu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”

2013 rok dla polskiego środowiska himalaistów i wspinaczy był rokiem tragicznym. Smutnych wydarzeń na Broad Peak nie przysłoniło nawet pierwsze zimowe zdobycie tego szczytu. Natomiast śmierć Artura Hajzera, twórcy projektu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, poddała pod dyskusję pytanie, czy warto?

Po tragedii na Broad Peak ministerstwo sportu zawiesiło finansowanie Polskiego Himalaizmu Zimowego. Wszystkie wyroki na niebie i ziemi wskazują, że zostanie ono przywrócone, ale stuprocentowej gwarancji nigdy nie ma.

Nowym szefem PHZ został kilka dni temu Janusz Majer. Majer, przyjaciel Hajzera i partner w biznesie, w górach wysokich Hindukuszu, w Himalajach i Karakorum jest aktywny od 1976 roku. Był kierownikiem kilkunastu wypraw. W 1984 roku zdobył Broad Peak. Jak sam podkreśla –„Nie chciałbym, by był to tylko program im. Artura Hajzera, skupiający się wokół organizacji zimowych wypraw na ośmiotysięczniki. Zależy mi na tym, żebyśmy finansowali też małe wyprawy, które będą działać w stylu alpejskim na trudnych technicznie drogach. Na początku na siedmiotysięcznikach. Druga sprawa to wspieranie wypraw kobiecych na ośmiotysięczniki”.

Janusz Majer / Źródło: goryksiążek.pl

Janusz Majer / Źródło: goryksiażek.pl

Pionierem Polskiego Himalaizmu zimowego był w latach osiemdziesiątych Andrzej Zawada. Trzy lata temu reaktywował program Artur Hajzer. W ramach projektu 9 marca 2012 roku pierwszego zimowego wejścia na Gaszerbrum I (8068 m) w Karakorum dokonali 28-letni Adam Bielecki z Tychów i 43-letni Janusz Gołąb z Gliwic. Blisko rok później (5 marca) na szczycie niezdobytego zimą Broad Peak (8051 m), także w Karakorum, stanęli nestor polskiego himalaizmu 58-letni Maciej Berbeka, 27-letni Tomasz Kowalski, 33-letni Artur Małek oraz Adam Bielecki . Podczas zejścia zginęli Berbeka i Kowalski.

Broad Peak/ Źródło: wikipedia.pl

Broad Peak/ Źródło: wikipedia.pl

Na dziesięć spośród 14 ośmiotysięczników zimą jako pierwsi wspięli się Polacy, m.in. 17 lutego 1980 roku na wierzchołku najwyższej góry świata stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Niezdobyte pozostały jeszcze dwie góry – Nanga Parbat (8126 m) i osławiona K2 (8611 m).

Źródła:

http://sport.newsweek.pl/janusz-majer-nowy-szef-polskiego-himalaizmu-zimowego-newsweek-pl,artykuly,276519,1.html

http://info.wiara.pl/doc/1805165.Polski-Himalaim-Zimowy-bedzie-kontynuowany?keepThis=true&TB_iframe=true&height=650&width=999&caption=Najnowsze

http://www.climb.pl/ai1ec_event/spotkanie-w-ramach-kmg-janusz-majer-nowy-szef-programu-polski-himalaizm-zimowy-2010-2015/?instance_id=371

 

Absolwent historii i politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zainteresowany geografią polityczną świata i aspektami działalności Unii Europejskiej. Jak sam podkreśla, jego konikiem jest historia III Rzeszy, a także kampanie wyborcze w USA.