„Kroniki Powstania Warszawskiego” Andrzeja Krzysztofa Kunerta

W związku z 70-tą rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Zysk i S-ka Wydawnictwo wypuściło na rynek kilka publikacji mniej lub bardziej naukowych dotyczących tego dramatycznego wydarzenia. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje wznowienie ?Kroniki Powstania Warszawskiego? doktora Andrzeja Krzysztofa Kunerta. Publikacja ta po raz pierwszy ujrzała światło dzienne 10 lat temu, a jej ponowne wydanie świadczy o tym, że Polakom zależy na tym aby pamięć o Powstaniu Warszawskim oraz jego uczestnikach była wciąż żywa.

Pierwsze wydanie stanowiło swoisty zbiór notatek prasowych, fragmentów dzienników czy też listów dotyczących Powstania Warszawskiego okraszonych archiwalnymi zdjęciami (niektóre z nich wcześniej niepublikowane). Wartościowym elementem treści były także przytaczane doniesienia na temat Powstania widziane oczami zagranicznych państw, w tym np. Anglia czy też Niemcy.

Nowa ?Kronika…? inaczej niż poprzednie przypominające bardziej album aniżeli dziennik wydanie to zredagowana od nowa i zawierająca nieco okrojoną ikonografię publikacja, która zachwyca dbałością o przejrzystość treści, umiejętnym doborem tekstów oraz mniejszym formatem. Książka zyskała nową jakość, a i wstęp uległ aktualizacji, gdyż autor napisał go w czerwcu 2014 roku.

Kronika stworzona przez doktora Kunerta jest publikacją ważną nie tylko przez wzgląd na zbliżające się obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale przede wszystkim na fakt tego, że ostatni z powstańców powoli odchodzą i coraz mniej mamy okazji aby obcować z autentycznymi światkami tamtego wydarzenia.

 

Komentarze

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.