MON inwestuje w rannych i poszkodowanych

Żołnierz ?zdolny do służby z ograniczeniami? też może pracować w wojsku. W Szkole Podoficerskiej WL zakończył się właśnie kurs dla żołnierzy, którzy zostali ciężko ranni podczas służby w misjach poza granicami kraju. Mimo fizycznego uszczerbku na zdrowiu nadal chcą służyć Ojczyźnie.

W Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu szkolenie żołnierzy posiadających kategorię zdrowia ?zdolny do służby z ograniczeniami? odbywa się od 2012 roku. Do tej pory przeszkolonych zostało 32 szeregowych. Szkolenie trwa 4 miesiące, w tym 3 miesiące szkolenia ogólnego i miesiąc szkolenia administracyjnego.

Zakończoną właśnie edycję kursu podoficerskiego ukończyło czternastu szeregowych, była to największa grupa żołnierzy z tą kategorią zdrowia, którzy jednorazowo szkolili się w poznańskim centrum ? mówi chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy poznańskiego centrum.

Program szkolenia ogólnego jaki przechodzą żołnierze z ograniczeniami jest taki sam jak w przypadku pozostałych kandydatów na podoficerów z tą jednak różnicą, że zajęcia praktyczne (np. zabezpieczenie medyczne działań bojowych, szkolenie ogniowe, taktyka, inżynieryjno-saperskie) realizowane jest w sposób alternatywny.

Zajęcia mają formę prezentacji, zajęć teoretycznych, filmów instruktażowych czy realizowane są za pomocą trenażerów, a nie w warunkach poligonowo-bojowych. Inaczej jest również w przypadku egzaminów wstępnych, ponieważ żołnierze z ograniczeniami do nich nie przystępują, odbywa się jedynie weryfikacja ? podkreśla chor. Szubert.

Żołnierze z ograniczeniami, którzy trafiają do SPWLąd Poznań to najczęściej weterani misji w Afganistanie, a najczęstsze kontuzje i urazy jakich doznali to uszkodzenia kręgosłupa spowodowane wybuchami improwizowanych urządzeń wybuchowych (rozległe poparzenia, urazy głowy, postrzały, poważne złamania po utraty kończyn).

Obecnie w Wojsku Polskim służy 67 żołnierzy z kategorią zdrowia ?zdolny do służby z ograniczeniami?, najwięcej w dowództwie generalnym oraz jednostkach podległych ? 53 żołnierzy. Zajmują oni różne stanowiska służbowe, najczęściej w administracji wojskowej, ale ich doświadczenie wykorzystujemy też w roli instruktorów lub doradców w procesie szkolenia mówi płk Jacek Mela, pełnomocnik dowódcy generalnego ds. weteranów i poszkodowanych.

Większość żołnierzy z ograniczeniami, którzy pełnia służbę w Siłach Zbrojnych i instytucjach MON to szeregowi – 29, ponadto: 1 oficer starszy, 2 oficerów młodszych i 35 podoficerów. Dla szeregowych posiadających kategorię Z/O ukończenie kursu podoficerskiego jest przepustką do stałej służby wojskowej, ponieważ w korpusie szeregowych, zgodnie z ustawą, mogą służyć do 12 lat.

Podczas uroczystości w poznańskim centrum świadectwa ukończenia kursu podoficerskiego wręczał w asyście sztandaru wojskowego komendant Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w poznaniu wz. st. chor. sztab. Andrzej Woltmann. List gratulacyjny po zakończonym szkoleniu odebrał z rąk komendanta st. szer. Dariusz Cegiełka z 5 Pułku Inżynieryjnego. Przemawiając do żołnierzy st. chor. sztab. Woltmann zacytował kilka wersów z książki ?Polski podoficer? autorstwa ppor. Wiktora Braummera dowódcy kompanii szkolnej 4 p. p. Leg, z 1920 roku: ?Czy wiesz, ty, jakie obowiązki wziąłeś na siebie, dodawszy drugi srebrny pasek na swe naramienniki? Czy wiesz, ty, jaki wielki to zaszczyt być podoficerem polskiej armji? [?] pogłębiaj swoje wiadomości wojskowe, byś się umiał z zadania wywiązać i honoru podoficerskiego nie splamić?.

Po zakończeniu kursu podoficerskiego na pierwszy stopień podoficerski w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu, żołnierze wrócą do macierzystych jednostek wojskowych, obejmą stanowiska podoficerskie i zostaną mianowani na kaprali.

Tekst: ppłk Marek Pietrzak (DG RSZ), chor. Marcin Szubert (SPWL).

Zdjęcia: chor. Marcin Szubert (SPWL), archiwum st.chor.szt. Adam Roik (Combat Camera DO RSZ).

Komentarze