Fot. MON.

MON: Rozpoczęły się rozmowy ws. pozyskania śmigłowców

Katarzyna Jakubowska, cz.p.o. rzecznika prasowego MON poinformowała, że trzy zaproszone firmy do przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla Wojska Polskiego, tj. PZL-Mielec Sp. z o.o., PZL-Świdnik S.A. i Airbus Helicopters, rozpoczęły rozmowy z Inspektoratem Uzbrojenia MON.

W sobotę, 29 października Ministerstwo Obrony Narodowej opublikowało kolejny komunikat ws. postępowania publicznego na pozyskanie śmigłowców wielozadaniowych dla Wojska Polskiego. Oto jego treść:

MON z satysfakcją stwierdza, że przedstawione nowe oferty w pełni odpowiadają potrzebom SZ, a nawet w zakresie niektórych parametrów są znacznie ciekawsze od ofert składanych poprzednio. Dotyczy to m.in. uzbrojenia śmigłowców oraz zdolności do zwalczania okrętów podwodnych.

Znacznie szersza jest także oferta w zakresie offsetowej współpracy z polskimi zakładami przemysłu lotniczego ? w tym przede wszystkim z zakładami PZL nr 1 w Łodzi.

Nadzorowana przez MON Polska Grupa Zbrojeniowa już zawarła z jednym z wymienionych producentów porozumienie gwarantujące bardzo szeroki udział polskiego przemysłu w realizacji kontraktu ? w przypadku wyboru jego oferty.

Dostawy pilnie potrzebnych śmigłowców rozpoczną się już w roku 2017 (niezależnie od dostawy 2 śmigłowców szkoleniowych). W tym samym okresie rozpocznie się też tworzenie w polskich zakładach potencjału serwisowego oraz całkowicie nowego łańcucha dostaw szeroko uwzględniającego możliwości polskiego przemysłu i polskiej myśli technicznej.

Katarzyna Jakubowska

cz.p.o rzecznika prasowego MON

Źródło: Oświadczenie MON

Przypomnijmy, że wyżej wymienione firmy zostały ponownie zaproszone do przetargu w dniu 18 października br. (czytaj więcej: MON: Trzy firmy zaproszone do przetargu na śmigłowce), po tym jak Ministerstwo Rozwoju zerwało negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters dotyczącej kontraktu na zakup francuskich śmigłowców wielozadaniowych w dniu 4 października br. (czytaj więcej: Rząd zerwał negocjacje z Airbusem ws. śmigłowców Caracal).

Czytaj także:

Macierewicz: Black Hawki dla Wojsk Specjalnych

Oświadczenie Airbus Helicopters ws. śmigłowców Caracal

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.