/Fot. ppor. R. Suchy/COMON

Macierewicz: Black Hawki dla Wojsk Specjalnych

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz poinformował, że Wojska Specjalne zostaną wyposażone w śmigłowce wielozadaniowe Black Hawk – zgodnie z deklaracją ministra Macierewicza pierwsze maszyny mają zostać dostarczone do 7. Eskadry Działań Specjalnych jeszcze w tym roku. 

W czasie konferencji prasowej zorganizowanej podczas wizyty w zakładach PZL Mielec, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz poinformował, że Wojska Specjalne zostaną wyposażone w śmigłowce wielozadaniowe Black Hawk. Według ministra Antoniego Macierewicza rozmowy na temat zakupu maszyn dla Wojsk Specjalnych rozpoczną się jeszcze w tym tygodniu – zgodnie z deklaracją ministra Macierewicza kontrakt ma zostać podpisany jeszcze w tym roku. Pierwsze śmigłowce mają zostać dostarczone do 7. Eskadry Działań Specjalnych jeszcze w tym roku.

– Po dzisiejszej rozmowie z panem prezesem jestem pewien, że jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się rozmowy, a w tym roku uzyskają swoje zwieńczenie. W tym roku również pierwsze śmigłowce pozwalające na realizację ćwiczeń przez siły specjalne zostaną im dostarczone. To pokazuje, jakim potencjałem Polska dysponuje, jakim potencjałem dysponuje Mielec.

– powiedział Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz.

Uzbrojona wersja śmigłowca wielozadaniowego S-70I Black Hawk w czasie MSPO 2016 w Kielcach. / fot. Damian Ratka

Uzbrojona wersja śmigłowca wielozadaniowego S-70I Black Hawk w czasie MSPO 2016 w Kielcach. / fot. Damian Ratka

– Stoimy w hali, która ma kilkadziesiąt lat, w której pracuje załoga, której średnia wieku nie przekracza 30 lat. To jest to zestawienie, wraz z najnowocześniejszą amerykańską technologią, realizowaną przez polskich inżynierów dające synergię, która pozwala czuć się bezpiecznie

– dodał minister Antoni Macierewicz.

Informacja o zakupie wielozadaniowych Black Hawk’ów dla Wojsk Specjalnych została ogłoszone w czasie wizyty w zakładach PZL Mielec. W czasie wizyty w zakładach w Mielcu, szef MON spotkał się z zarządem oraz zwiedził Centrum Badań i Prób Statków Powietrznych. Ogłoszenie szefa MON nastąpiło niemal tydzień po ogłoszeniu przez Ministerstwo Rozwoju (MR) zerwania negocjacji z francuskim koncernem zbrojeniowym Airbus Helicopters dotyczących kontraktu na zakup śmigłowców wielozadaniowych EC725/H225M Caracal (czytaj także: Rząd zerwał negocjacje z Airbusem ws. śmigłowców Caracal).

7. Eskadra Działań Specjalnych to sformowana w 2010 roku, stacjonująca w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu jednostka Sił Powietrznych RP. Zadaniem 7. Eskadry Działań Specjalnych jest prowadzenie operacji powietrznych poprzez lotnicze działania specjalne takie jak desantowanie linowe, wprowadzanie i wydobywanie sekcji Wojsk Specjalnych za pomocą śmigłowca techniką szybkiej liny, linami alpinistycznymi, przy pomocy drabiny linowej i metodą Special Patrol Insertion/Extraction.

Ponadto 7. Eskadra Działań Specjalnych ma prowadzić: działania powietrznodesantowe spadochroniarzy WS, rozpoznanie powietrzne oraz lotnicze wsparcie ogniowe. W chwili obecnej na wyposażeniu 7. Eskadry Działań Specjalnych znajdują się śmigłowce Mi-17 (w kodzie NATO: Hip).

Zobacz także:

Zainteresowania: szeroko pojęta kwestia bezpieczeństwa, wojskowość, polityka międzynarodowa, historia najnowsza, kino, książki, gry wideo.