fot. Ministerstwo Obrony Narodowej.

Macierewicz: Śmigłowce od trzech dostawców

W czasie konferencji prasowej, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz opowiedział się za trzema dostawcami śmigłowców wielozadaniowych w ramach programu modernizacyjnego polskiej armii.

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy dotyczące dalszego losu przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla Wojska Polskiego, szef MON, Antoni Macierewicz powiedział:

Chcemy, żeby Caracal miał swój wkład w modernizację polskiego parku śmigłowcowego, ale chcemy się oprzeć na fabrykach działających w Polsce, zatrudniających polskich pracowników, polskich inżynierów i rozwijających polski potencjał zbrojeniowy. Chcemy, żeby polski wysiłek w tej materii oparty był na tych trzech dostawcach. Negocjujemy ciągle z Caracalem, chcemy, aby Caracal pracował dla Polski, ale chcemy oprzeć możliwości działania polskich śmigłowców na polskich fabrykach, na fabrykach w Mielcu i Świdniku, nie rezygnując także oczywiście z Caracala. Pierwsze śmigłowce zostaną dostarczone armii jeszcze w tym roku. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach zarówno z Mielcem, jak i ze Świdnikiem. A, powtarzam, liczymy także na udział francuskiego Airbusa w tym programie.

Minister nie sprecyzował w jakiej ilości na wyposażenie polskiej armii miałyby trafić śmigłowce EC725/H225M Caracal. Na początku lutego br. pojawiły się informacje, że Polska kupi tylko kilka maszyn tego typu (czytaj więcej: Polska nie kupi 50 śmigłowców Caracal?). Poza Airbus Helicopters, pozostałymi oferentami są PZL-Świdnik S.A., należący do włosko-brytyjskiej AgustaWestland, oferujący model AW149 oraz PZL-Mielec Sp. z o.o., której właścicielem jest amerykański Sikorsky Aircraft Corporation i oferujący modele S-70i Black Hawk oraz S-70B Seahawk.

Poprzedni rząd i MON pod kierownictwem Tomasza Siemoniaka zaaprobowali zakup 50 śmigłowców Caracal dla Wojska Polskiego za 13,347 mld PLN brutto (łącznie z umową offsetową), o czym ostatecznie informował parlamentarzystów w dniu 24 września 2015 roku podczas posiedzenia Komisji Gospodarki, gen. bryg. dr Adam Duda, szef Inspektoratu Uzbrojenia MON (czytaj więcej: Inspektorat Uzbrojenia podał cenę śmigłowców Caracal). Decyzja była poprzedzona testami śmigłowca, które zakończyły się pozytywną opinią Wojska Polskiego. W połowie listopada francuski gigant zbrojeniowy informował o możliwych inwestycjach firmy w Polsce, które zostałyby przeprowadzone wraz z zakupem maszyn (czytaj więcej: Inwestycje Airbusa wraz z zakupem śmigłowców Caracal).

Czytaj także:

EC-725 Caracal ? dużo szumu, mało faktów

Śmigłowce Caracal dla Kuwejtu

Eurocopter EC-725 zestrzelony w Meksyku

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.