Nowa oznaka Jednostki Wojskowej Komandosów

Jednostka Wojskowa Komandosów nie dysponuje jeszcze oznaką rozpoznawczą, ale już niedługo się to zmieni ponieważ jest już znany projekt  formalnego znaku Jednostki. Na oznakę składają się sztylet (dagger) ? symbol międzynarodowych sił specjalnych oraz znak Polski Walczącej. W oznace na mundur wyjściowy symbole prezentowane są w kolorystyce właściwej dla znaków kompanii Commando. Autorem projektu jest Olga Łebkowska.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do tej pory Jednostka Wojskowa Komandosów posługiwała się tylko nieformalnym znakiem nawiązującym wprost do symboliki 1. Pułku Specjalnego Komandosów. Ponadto operatorzy JWK nosili na ramionach symbole pododdziałów, których tradycje dziedziczą (np. Batalion Parasol czy Zośka).  Dlatego też nowa odznaka ma nawiązywać do tradycji oraz łączyć nowoczesność z historią.

Projekt nowej oznaki / Źrodło: Oficjalny fanpage JWK (Cisi i skuteczni)

Projekt nowej oznaki / Źrodło: Oficjalny fanpage JWK (Cisi i skuteczni)

Pomysł oznaki rozpoznawczej narodził się 1 sierpnia 2012 roku na Powązkach, pośród kwater poległych żołnierzy AK. […] Przy kwaterze ?Zośki? podszedł do mnie jeden z weteranów AK i w odruchu serca, dziękując za obecność żołnierzy JWK wypiął z klapy swojej marynarki znak Polski Walczącej i szybkim gestem wpiął w kieszeń mojego munduru. Pamiętam, że zaskoczony zdążyłem jedynie powiedzieć, iż nie jestem tego godny. Weteran nie dał mi już nic dodać. Swój gest skwitował szybko i po żołniersku stwierdzając, że jestem godzien, tak jak wszyscy żołnierze z Lublińca za to co robią dla Polski oraz Armii Krajowej. ?Powinniście nosić nasze znaki na mundurach?? ? powiedział. Przyznaję, choć na zewnątrz trzymałem fason, wzruszyłem się. Wiele razy myślałem o tym spotkaniu, słowa weterana AK wbiły się w moją pamięć.
– mówi dowódca JWK płk Wiesław Kukuła

Źródło: Oficjalny fanpage JWK – Cisi i skuteczni

Komentarze

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XX w., stosunkami międzynarodowymi, terroryzmem oraz polskimi misjami stabilizacyjnymi poza granicami kraju.