Artystyczna wizja wielozadaniowej fregaty rakietowej MKS 180. / fot. dmkn.de.

Nowe okręty wojenne i rakiety manewrujące dla Bundesmarine

Niemiecka minister obrony, Ursula von der Leyen, poinformowała o planach zakupu sześciu wielozadaniowych fregat rakietowych nowej generacji typu MKS 180. Z kolei jej norweska odpowiednik, Ine Eriksen S?reide, poinformowała o zawarciu z Niemcami kontraktu na dostawy rakiet manewrujących NSM, w które te fregaty zostaną uzbrojone.

W poniedziałek, 13 lutego br. niemiecka minister obrony, Ursula von der Leyen podjęła decyzję o zakupie przez jej resort dla Marynarki Wojennej (Bundesmarine) sześciu wielozadaniowych fregat rakietowych nowej generacji typu MKS 180 (MehrzweckKampfSchiff Klasse 180). Przypomnijmy, że w październiku ub. r. resort obrony Republiki Federalnej Niemiec zdecydował się opóźnić przetarg na dostawę czterech nowych okrętów wojennych, wycenianych na 4 mld EUR, aby lepiej ocenić jakość oferty z wymaganiami floty, a także zdecydować o zakupie dwóch dodatkowych okrętów po 2030 roku.

Teraz, zdecydowano o jednoczesnym zamówieniu wszystkich sześciu jednostek naraz, z powodu palącej potrzeby operacyjnej Bundesmarine. Dostawy okrętów mają rozpocząć się w 2023 roku i będą one wyspecjalizowane w atakowania celów naziemnych i podwodnych oraz w zapewnianiu osłony przeciwlotniczej innym jednostkom. W budowę fregat zostaną zaangażowane trzy zespoły: stocznia Luerssen and Thyssen Krupp Marine Systems z Bremy, stocznia Blohm + Voss (Thyssen Industrie AG) z holenderskim Damen Shipyards oraz German Naval Yards Holdings GmbH wspólnie z brytyjskim gigantem BAE Systems.

Decyzja niemieckiego MON zbiegła się z informacją norweskiej minister obrony, Ine Eriksen S?reide, która ogłosiła zawarcie z Berlinem kontraktu o wartości 10 mld NOK (895,1 mln EUR) na dostawy rakiet manewrujących NSM (Naval Strike Missile), które zostaną zbudowane i dostarczone Bundesmarine wspólnymi siłami przemysłu norweskiego i niemieckiego. Jak podkreśliła minister, kontrakt jest częścią szerszej współpracy bilateralnej, która rozpoczęła się od niedawnej decyzji Oslo ws. wspólnego zakupu i eksploatacji niemieckich okrętów podwodnych opartych o typ 212A (czytaj więcej: Niemieckie okręty podwodne dla Norwegii).

Projekt wielozadaniowej fregaty rakietowej typu MKS 180 (zwany też F126 Saxony) został przedstawiony w dniu 8 czerwca 2015 roku, choć nie da się ukryć, że konstrukcyjnie wywodzi się z zaprezentowanego cztery lata wcześniej projektu korwet typu K131. Warto podkreślić, że trwa obecnie budowa fregat rakietowych typu F125, które będą jednak większe od MKS 180. Wyporność maksymalna nowych okrętów wyniesie poniżej 5.800 ton (F125 ? 7.200 ton), a załogę będzie stanowić do 180 oficerów i marynarzy. Prędkość maksymalna wyniesie ponad 26 węzłów, a zasięg do 4.000 mil morskich (przy prędkości 18 węzłów). Zgodnie z pierwotnymi planami, miały one zostać uzbrojone w rakiety przeciw-okrętowe (funkcję tę mogą pełnić wspomniane NSM ? przyp. red.), system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu (min. 25 km), a także armaty uniwersalne kal. 76 lub 127 mm albo rakiety manewrujące z możliwością atakowania celów naziemnych (również NSM ? przyp. red.). Wyposażenie dodatkowe to wielozadaniowy śmigłowiec, przechowywany w hangarze lotniczym na rufie oraz dwie łodzie hybrydowe (rigid-hull inflatable boats; RHIB).

Rakieta manewrująca Naval Strike Missile (NSM) jest produkowana przez norweski koncern Kongsberg Defence & Aerospace (KDA). Użytkownikiem tychże rakiet jest także od 2013 roku Marynarka Wojenna RP, a Polska uczestniczy w produkcji wersji lądowej: PIT-RADWAR S.A. i Bumar Elektronika S.A. (radar TRS-15M), natomiast wyrzutnia MLV jest zabudowana na podwoziu Jelcz P662 (czytaj także: Polsko-norweskie strzelanie rakietowe [WIDEO]).

Naval Strike Missile (NSM). / Wikimedia Commons (domena publiczna).

Źródła:

reuters.com: Germany to buy six MKS-180 multi-role warships ? ministry

bmvg.de: Deutschland und Norwegen wollen neben Ubooten auch bei Seezielflugkörpern zusammenarbeiten

norwaytoday.info: Missile Cooperation with Germany gives Norwegians sales to the tune of 10 billion

dmkn.de: MehrzweckKampfSchiff Klasse 180 (MKS 180)

Czytaj także:

Niemcy zapowiedzieli zwiększenie liczebności Bundeswehry

Niemiecka Marynarka Wojenna testuje broń laserową

Do portu w Gdyni wszedł niemiecki okręt podwodny U 34

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.