Okręt podwodny U 34, typu 212A. należący do marynarki wojennej Niemiec. / Wikimedia Commons.

Do portu w Gdyni wszedł niemiecki okręt podwodny U 34

W dniu 20 listopada br., z kurtuazyjną wizytą wszedł do Portu Wojennego w Gdyni niemiecki okręt podwodny U 34 (S184), jednostka typu 212A.

Podczas trzydniowego pobytu polscy i niemieccy marynarze wezmą udział w seminarium naukowym organizowanym w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Niemiecki okręt odbywa właśnie rejs szkolno-bojowy.

Rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów, kmdr ppor. Radosław Pioch, powiedział, że tytuł spotkania to Konstrukcja, wyposażenie oraz doświadczenia z użytkowania konwencjonalnych okrętów podwodnych typu 212A i 214.

To już trzecia edycja warsztatów seminaryjnych poświęconych konstrukcjom nowoczesnych, konwencjonalnych okrętów podwodnych. We wcześniejszych spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele marynarek wojennych Francji oraz Szwecji. Wizyta niemieckiej jednostki podwodnej w Polsce potrwa do 23 listopada br.

Współpraca marynarek wojennych Polski i Niemiec to przede wszystkim wspólne ćwiczenia morskie, wizyty okrętów oraz rozmowy sztabowe, konferencje i seminaria. Rokrocznie okręty, samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej RP i Bundesmarine uczestniczą w kilkunastu ćwiczeniach dwu- i wielostronnych, zarówno w ramach NATO, jak i Partnerstwa dla Pokoju.

Okręty podwodne typu 212A posiadają napęd hybrydowy, oparty na bateriach akumulatorowych oraz systemie ogniw paliwowych. Są pierwszymi okrętami podwodnymi na świecie, w których zastosowano takie rozwiązanie. Jednostki tego typu są użytkowane przez Niemcy (U 31, U 32, U 33, U 34, U 35 oraz U 36, który czeka na wejście do służby) i Włochy (Salvatore Todaro, Scir?, a na wejście do służby czekają: Pietro Venuti i Romeo Romei).

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.