Kraków - kadr z YT

Piękno przedwojennej Polski na kolorowym filmie

Polsko ? amerykański dokument „The land of my mother” pozwala zobaczyć nam jak wyglądała Polska przed wybuchem II wojny światowej. Narratorką filmu jest Ewa Curie, córka polskiej noblistki Marii Skłodowskiej ? Curie.

Autorem reportażu był Romuald Gantkowski ? polski reżyser, scenarzysta i aktor, który dał się poznać z jak najlepszej strony m.in. dzięki wysoko ocenionej produkcji ?Płomienne serca? z 1934 roku. Po tym jak wojenna zawierucha zapędziła go za Ocean otrzymał od Polskiego Centrum Informacji w Nowym Jorku zlecenie zrealizowania wyjątkowego dokumentu. Niewątpliwie jednym z zadań produkcji było przypomnienie Zachodowi o problemie Polski okupowanej przez Niemców.

Podstawowym materiałem z jakiego powstał film „The land of my mother”[Kraj mojej matki] były zdjęcia z reportażu „Beautiful Poland” nakręconego w 1938 roku, a który służył promocji naszego kraju na Wystawie Światowej w Nowym Jorku rok później. W 1941 roku te niesamowite ujęcia wzbogacono o narrację prowadzoną przez Ewę Curie, co razem przyniosło świetny efekt.  Film przez szereg lat uważany był za zaginiony, jednak w latach 90. dzięki poświęceniu kanadyjskiej Polonii udało się go odnaleźć.

Niezwykłe ujęcia prezentują piękno którego już nie ma, życie codzienne mieszkańców prezentowanych miejsc, czy też zabytki które uległy zniszczeniu w efekcie działań wojennych. Trwający nieco ponad 25 minut reportaż ukazuje poszczególne regiony i miasta II Rzeczypospolitej. Na samym początku zobaczyć możemy Gdynię, która stała się jednym z symboli przedwojennej Polski. W kolejnych minutach obejrzymy zrujnowany zamek w Golubiu-Dobrzyniu, Grudziądz i Chełmno. Na filmie nie zabrakło największych miast polski takich jak Warszawa, Toruń, Poznań, Kraków czy też znajdujących się na Kresach Wilna i Lwowa z ich najpiękniejszymi zabytkami. W filmie pojawia się również Częstochowa, Zakopane, Huculszczyzna, stadnina koni w Janowie oraz szereg innych ciekawych miejsc.

Zachęcam do obejrzenia!

„The land of my mother”

Absolwent historii na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie. Interesuje się historią wojskowości XIX i XX wieku oraz dziejami Rosji. Był członkiem koła historyków krajów Europy Wschodniej.