Nowy Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że dziś na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych mianowany zostanie gen. dyw. Mirosław Różański, który zacznie pełnić tą funkcję z dniem 30 czerwca tego roku.

Prezydent Bronisław Komorowski uruchomił procedurę mianowania nowego Dowódcy Generalnego w związku z kończącą się kadencją obecnego dowódcy gen. broni Lecha Majewskiego, który 30 czerwca br. ukończy 63 lata i tym samym przejdzie w stan spoczynku.

gen. dyw. Mirosław Różański w Iraku

Gen. Różański ma 53 lata, jest współtwórcą Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, powstałego półtora roku temu po połączeniu funkcjonujących wcześniej niezależnie dowództw sił lądowych, morskich, powietrznych i specjalnych. Przed powstaniem Dowództwa Generalnego, gen. Różański był pełnomocnikiem szefa MON, odpowiadającym za wdrażanie nowego systemu zarządzania, kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. W nowym dowództwie Różański nie objął żadnego stanowiska, lecz przeszedł do pionu uzbrojenia MON, gdzie przez ostatnie kilkanaście miesięcy był radcą-koordynatorem i bliskim współpracownikiem odpowiedzialnego za zakupy wiceministra Czesława Mroczka. W przeszłości m.in. kierował Departamentem Strategii i Planowania Obronnego MON oraz, od sierpnia 2009 r., dowodził dywizją kawalerii pancernej w Żaganiu i dwukrotnie brygadą zmechanizowaną w Międzyrzeczu. W 2012 r. objął stanowisko dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Obronnego w MON.

Gen. Różański ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, Centrum Doskonalenia Oficerów, jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej. W trakcie służby wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Wojskowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyźnie ,Gwiazdą Iraku, Medalem Honorowym Międzynarodowej Dywizji Centrum Południe. Podczas misji w Iraku został odznaczony przez prezydenta Salwadoru Medalem Zasługi. W okresie dowodzenia brygadą trzykrotnie w 2006, 2007 i 2008 jednostka została wyróżniona Znakiem honorowym Sił Zbrojnych. W 2008 Prezydent Rzeczypospolitej w uznaniu zasług wręczył Flagę Narodową. Laureat nagrody Buzdygan 2008.

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.