Myśliwiec Dassault Rafale należący do Francuskich Sił Powietrznych (Źródło: Wikimedia Commons)

Odwet za zamachy w Paryżu

W niedzielę wieczorem, w dniu 15 listopada br., francuskie lotnictwo przeprowadziło naloty na syryjską twierdzę Ar-Rakka, uważaną za stolicę Państwa Islamskiego, jako odpowiedź Francji na zamachy terrorystyczne w Paryżu.

Ministerstwo Obrony Narodowej Francji poinformowało o przeprowadzeniu nalotów na pozycje islamistów w Syrii jako odwet za niedawne zamachy we francuskiej stolicy. Startujące z lotnisk w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (Al Dhafra) i Jordanii (Azraq) wielozadaniowe myśliwce Dassault Rafale C i Dassault Mirage 2000D/N (wystartowało łącznie 12 maszyn, z czego 10 aktywnie brało udział w operacji ? przyp. red.) zrzuciły 20 bomb kierowanych powietrze-ziemia na stolicę Państwa Islamskiego, Ar-Rakka.

Według komunikatu francuskich władz, w efekcie bombardowań zniszczono centrum dowództwa, centrum rekrutacji, skład broni oraz obóz szkoleniowy. Nalotu dokonano w koordynacji z siłami amerykańskimi, również stacjonującymi w regionie, po dwóch dniach od symultanicznych ataków terrorystycznych w Paryżu, w których zginęło 129 osób, a ponad 350 zostało rannych (czytaj więcej: Tragiczny bilans zamachów we Francji).

Dassault Rafale C tuż przed startem do bombardowania islamistów w Syrii. / fot. Armée de l'air.

Dassault Rafale C tuż przed startem z bazy Al Dharfa (ZEA) do bombardowania islamistów w Syrii. / fot. Armée de l’air.

Dassault Mirage 2000D w oczekiwaniu na start./ fot. Armée de l'air.

Dassault Mirage 2000D w oczekiwaniu na start z bazy Azraq (Jordania)./ fot. Armée de l’air.

Dowództwo francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale) poinformowało z kolei, że w dniu 18 listopada br. jej flagowy okręt, atomowy lotniskowiec FS Charles de Gaulle (R 91) opuści swój port w Tulonie na wybrzeżu Morza Śródziemnego i popłynie do Zatoki Perskiej, aby wziąć udział w operacji przeciwko islamistom. Wcześniej o takim zamiarze informował rzecznik rządu Francji, Stephane Le Foll. Oprócz okrętów Marine nationale, Belgia zadeklarowała wysłanie w roli eskorty wielozadaniowej fregaty F930 Leopold I, typu Karel Doorman, w ramach francuskiej grupy uderzeniowej lotniskowca (Carrier Strike Group; CSG).

Trzeba podkreślić, że sama decyzja o wysłaniu grupy bojowej lotniskowca zapadła w dniu 5 listopada br., na ponad tydzień przed zamachami. Francja dołączyła do międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu na początku września br., najpierw wykonując loty rozpoznawcze, a następnie bojowe.

Poniżej wideo ze startu francuskiego lotnictwa do nalotów:

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.