Ogólnopolska Akcja ?Namioty Wyklętych? pod naszym patronatem

?Namioty Wyklętych? to ogólnopolska akcja stowarzyszenia Studenci dla Rzeczypospolitej, mająca na celu upamiętnienie Żołnierzy Niezłomnych ? działaczy ruchu antykomunistycznego w czasach okupacji naszego kraju, polskich patriotów, którzy mieli zostać przeklęci i zapomniani.

Pierwszy marca został ustanowiony narodowym dniem Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa ta powstała z myślą o upamiętnieniu wszystkich tych, którzy nieustępliwie działali na rzecz naszego umęczonego kraju w trakcie II wojny światowej, jak również lata po niej ? walcząc o wolność. Ich zryw był ostatnim polskim powstaniem narodowym. Przez komunistów nazywani bandytami i zdrajcami ? w naszych sercach będą żyć wiecznie, ale nie jako ?wyklęci? lecz ?niezłomni?.

Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej dołączają się do obchodów uczczenia pamięci Żołnierzy Niezłomnych z własną akcją zatytułowaną ?Namioty Wyklętych?. Celem organizowanego już po raz trzeci wydarzenia jest przybliżenie postaci bohaterów, które prowadziły działalność w ramach polskiego podziemia w czasie wojny i powojennego ruchu oporu antykomunistycznego. Historia o Żołnierzach była ukrywana i pomijana w czasie komunizmu. Czas przywrócić pamięć naszych prawdziwych, niezłomnych bohaterów.

Na wydarzenie składają się m.in spotkania z kombatantami, naukowcami specjalizującymi się w tematyce, oraz rekonstruktorami. Nie zabraknie również projekcji filmów historycznych, kiermaszu książkowego oraz wystaw poświęconych Niezłomnym. A wszystko to w dziesięciu polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Toruniu, Rzeszowie, Opolu, Wrocławiu, Świnoujściu i Żyrardowie.

>>> Dołącz do wydarzenia na facebook’u <<<

Program wydarzeń:

KRAKÓW (28.02)
Na Rynku Głównym przy kościele św. Wojciecha staną cztery namioty, w których będzie można zapoznać się z wystawą zawierającą biogramy zarówno Wyklętych, jak ich oprawców. Będzie można również zapoznać się z różnego rodzaju projekcjami multimedialnymi oraz projekcjami materiałów na temat żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Uzupełnieniem wiedzy pozyskanej we wcześniej wspomniany sposób będą pokazy grupy rekonstrukcyjnej, która będzie nam towarzyszyć przez cały czas przedsięwzięcia. Namioty będzie można odwiedzić w godzinach od 10:00 do 18:00. Istotnym elementem wydarzenia będą spotkania z weteranami II wojny światowej oraz czasów po 1945 roku. Namioty odwiedzi kpt. Konstanty Kopf, kpt. Stanisław Szuro, płk Tadeusz Bieńskowicz i mjr Jerzy Krusenstern. Krakowską edycję akcji swoim patronatem objął lokalny IPN, Muzeum AK w Krakowie oraz NSZZ ?Solidarność?.

WARSZAWA (01.03)
Namiot stanie na Placu Zamkowym przy kościele św. Anny w godz. 12:00- 17:00. Obecność historyków pozwoli na pogłębienie wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych. Nie zabraknie z nami również grupy rekonstrukcyjnej. Członkowie stowarzyszenia również oddadzą klimat partyzantki w strojach z tamtej epoki. Znajdzie się coś dla najmłodszych, dla których przygotowaliśmy wiele atrakcji- konkursy i kolorowanki. Dostępne będą również ulotki i inne gadżety. Do nabycia będą książki historyczne poświęcone Żołnierzom Niezłomnym.
04.03 o godz. 18:00 w Cafe Niespodzianka odbędzie się debata z historykami i twórcami filmu ,,Historia Roja” w reż. Jerzego Zalewskiego, poświęcona ŻW.

ŁÓDŹ (01.03)
Jak co roku ?Namioty Wyklętych? staną na Rynku Manufaktury, a więc w miejscu, do którego każdego dnia przybywają tysiące Łodzian. Całość przedsięwzięcia odbędzie się w dwóch namiotach. W jednym z nich znajdzie się ekspozycja poświęcona tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz rekwizyty historyczne. Drugi namiot to miejsce na gry i zabawy, a także prowadzone w tym dniu wykłady, prelekcje i prezentacje. Przed namiotami na specjalnych stelażach zostaną umieszczone wielkoformatowe zdjęcia prezentujące sylwetki bohaterów podziemia antykomunistycznego. Każdemu mieszkańcowi Łodzi, który pojawi się w Manufakturze wręczane będą specjalne ulotki . Plan jest następujący:
11:00 ? 13:00 Otwarcie namiotów i przywitanie pierwszej grupy uczniów łódzkich szkół, którzy wezmą udział w prelekcji oraz grach prowadzonych przez animatorów.
13:00 ? 15:00 ? Przywitanie drugiej grupy uczniów, dla których przewidziane będą podobne wykłady i atrakcje.
11:00 ? 18:00 – Udostępnienie zwiedzającym namiotu wraz z ekspozycją, wykłady historyków, rozdawanie ulotek z sylwetkami Wyklętych.
16:00 ? 18:00 ? Występy grupy muzycznej i część artystyczna przygotowana na zakończenie wydarzenia.

TORUŃ (28.02)
Namiot Wyklętych stanie na starówce. O 15: 00 odbędzie się otwarcie wystawy poświęconej Żołnierzom Wyklętym w namiotach i wykład inauguracyjny profesora historii.
Wystawie będzie towarzyszyć prezentacja grup rekonstruktorów, wspólne słuchanie pieśni patriotycznych, rozdawanie materiałów promocyjnych przez osoby ze stowarzyszenia, częstowanie odwiedzających ciepłą, ?żołnierską? grochówką. O 18: 00 odbędzie się koncert w wykonaniu osób ze stowarzyszenia. Program muzyczno-poetycki upamiętniający Żołnierzy Wyklętych.

POZNAŃ (28.02)
W samym sercu Poznania, na Pl. Wolności, od 12.00 do 17.00 znajdziecie cztery klimatyczne, wojskowe namioty.
W godz.13.00-14.30 będziecie mogli wysłuchać prelekcji i poszerzyć swoją wiedzę na temat zbrojnego podziemia antykomunistycznego.
Będziecie mieli również szansę na poznanie biografii Wielkopolskich Wyklętych i współczesnych form ich upamiętniania (organizator: Sekcja Dydaktyki Historii na Wydziale Historycznym UAM).
Nie zabraknie wojskowej grochówki z herbatą (sponsor: Adi). Przestrzeń pomiędzy namiotami opanują członkowie grup rekonstrukcyjnych, które przeniosą Was w czasy Niezłomnych.
Wydarzeniu będzie towarzyszył kiermasz książek o Wyklętych, wydanych przez IPN.

RZESZÓW (28.02)
W wojskowych namiotach ustawianych na rzeszowskim rynku obok ratusza będzie można zapoznać się z prezentacją historii Żołnierzy Niezłomnych. Towarzyszyć jej będą spotkania z kombatantami i historykami, rozdawanie ulotek i wlepek o tematyce Żołnierzy Wyklętych oraz materiałów Instytutu Pamięci Narodowej.
10:00 ? oficjalne rozpoczęcie,
10:30 – wystąpienie prelegentów z IPN-u
10:00 ? 14:00 Zajęcia i zabawy edukacyjne dla dzieci
12:00 – występ Orkiestry Reprezentacyjnej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich
13:00 – pokaz grupy rekonstrukcyjnej.
14:00 -16:00 – koncert pieśni patriotycznych na Rzeszowskim Rynku
10:00 -18:00 wystawa zdjęć/biogramów żołnierzy wyklętych wywieszona w namiotach.

OPOLE (01.03)
Namiot będzie rozstawiony przy Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie będziemy mogli zapoznać się z wystawą edukacyjną. Odbędą się także projekcje filmów o Wyklętych, które poprzedzą wykłady historyków. Całe wydarzenie uświetni grupa rekonstrukcyjna, która następnie weźmie udział w rekonstrukcji historycznej organizowanej przez miasto Opole.

WROCŁAW (28.02)
W namiocie ustawionym na Placu Strzeleckim będziemy mogli zapoznać się z wystawą współtworzoną z lokalnym oddziałem IPN. Będziemy mogli również nabyć materiały dotyczące Żołnierzy Wyklętych oraz porozmawiać z historykami specjalizującymi się w tej tematyce.

Do akcji ?Namioty Wyklętych? dołączyły także dwa miasta, w których nie mamy oddziałów. W ŚWINOUJŚCIU dzięki staraniom III Szczep Harcerski „Słowianie” ZHR w trzech namiotach rozstawionych w centrum miasta będziemy mogli zapoznać się wystawą współtworzoną przez IPN, zapoznać się z filmami o Niezłomnych w mini-kinie oraz w kawiarence pijąc herbatę lub kawę porozmawiać z historykami.

Z kolei w ŻYRARDOWIE dzięki staraniom biura promocji Urzędu Miasta w centrum miasta staną namioty z wystawą, w której poznamy sylwetki Żołnierzy Wyklętych oraz ich oprawców. Odbędzie się także projekcja filmów oraz spotkania z pracownikami naukowymi. Całości będzie towarzyszyć grupa rekonstrukcyjna.

Nowa Strategia jest portalem internetowym poświęconym tematyce bezpieczeństwa, historii oraz wojska. Informujemy o najważniejszych wydarzeniach oraz przedstawiamy własne komentarze na ich temat. Obejmujemy również patronatami wydarzenia naukowe, społeczne oraz sportowe w Polsce.