Fot. st. chor. mar. Arkadiusz Dwulatek (Combat Camera DORSZ)

Powstaje armia Grupy Wyszehradzkiej

Jak informuje ?Rzeczpospolita? Grupa Bojowa Grupy Wyszehradzkiej V-4 niebawem osiągnie gotowość bojową. Jej dowództwo będzie w Krakowie, a tworzyć ją będą żołnierze polscy, słowaccy, czescy oraz węgierscy.

Grupa Bojowa Grupy Wyszehradzkiej pełnić będzie dyżur bojowy od 1 stycznia do 30 czerwca 2016 r. Jak zapowiedział obecny minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, wiodącą rolę będzie w niej odgrywała Polska. 18 listopada w Krakowie w Centrum Operacji Lądowych ma powstać dowództwo Grupy, w składzie której znajdą się oficerowie czterech państw członkowskich: Polski, Słowacji, Czech i Węgier.

Koncepcja utworzenia grup bojowych została przyjęta przez UE w 2004 r. Ministrowie obrony krajów UE zdecydowali się na stworzenie 13 związków taktycznych, które miałyby podejmować interwencje w promieniu 6 tysięcy kilometrów od Brukseli. Natomiast bezpośrednie porozumienie o utworzeniu Wyszehradzkiej Grupy Bojowej zostało podpisane przez premierów czterech państw w marcu 2004 r.

Warto na koniec zaznaczyć, iż 14 listopada br., na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczną się ćwiczenia grupy bojowej V-4 o kryptonimie Common Challenge-15. Z polskimi żołnierzami będą ćwiczyć Czesi, Słowacy, Węgrzy oraz przedstawiciele Ukrainy. Jak informuje mjr Marek Nabzdyjak z 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, manewry mają sprawdzić stopień gotowości bojowej dowództwa grupy bojowej. Weźmie w nich udział blisko 2 tys. żołnierzy. Ćwiczenia potrwają do 20 listopada br.

Źródło: ?Rzeczpospolita?

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.