EA-6B Prowler z dywizjonu VAQ-134 Garudas, lądujący na lotniskowcu USS George H.W. Bush (CVN 77) / Wikimedia Commons.

Prowlery na emeryturze

Amerykańskie samoloty walki radioelektronicznej EA-6B Prowler zostały wycofane pod koniec czerwca br. przez US Navy po prawie 45 latach służby.

Prowlery, które powstały na bazie zmodernizowanego samolotu szturmowego A-6 Intruder, zapewniały osłonę radioelektroniczną podczas amerykańskich operacji wojskowych od czasów wojny wietnamskiej w 1971 roku aż po ostatnie walki z Państwem Islamskim. Prowlery zostały zastąpione przez samoloty EA-18G Growler, które zaczęły wchodzić do służby w 2009 roku oraz będące wyspecjalizowaną wersją dwumiejscowych myśliwców pokładowych F/A-18F Super Hornet.

Ostatnie starty maszyn, należących dywizjonu VAQ-134 Garudas miały miejsce w listopadzie 2014 roku z pokładu lotniskowca USS George H.W. Bush (CVN 77). Uroczysta ceremonia pożegnalna samolotów EA-6B Prowler odbyła się Naval Air Station Whidbey Island’s (NASWI) Ault Field w Oak Harbor w stanie Waszyngton.

Około 20 pozostałych Prowlerów będzie jeszcze latać w barwach US Marine Corps aż do 2018 roku.

EA-6B Prowler by Ralph1989.

EA-6B Prowler by Ralph1989.

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.