Recenzja książki „Alfabet Suworowa”

Wiktor Suworow (właściwie Władimir Bogdanowicz Riezun) dał się poznać do tej pory polskim czytelnikom z jak najlepszej strony dzięki swym legendarnym już książkom. Na ?Lodołamaczu?, ?Akwarium? czy też ?Żołnierzu wolności? wychowało się mnóstwo wielbicieli historii w tym i autor recenzji. Tym razem nakładem Domu Wydawniczego Rebis na rodzimy rynek wydawniczy trafiła najnowsza książka tego znakomitego rosyjskiego pisarza mianowicie ?Alfabet Suworowa?. Warto dodać, że książkę tę autor przygotował specjalnie dla swych polskich fanów.

Książka składa się z dwóch głównych części. Pierwszą, zasadniczą partię książki stanowi zbiór 61 haseł uporządkowanych oczywiście alfabetycznie. W większości są to szkice poświęcone osobom, które zdaniem Suworowa wywarły znaczący wpływ na historię Rosji i świata. Wśród haseł przeważają te dotyczące Rosji (bądź ZSRR), odnajdujemy więc władców, polityków, żołnierzy, lecz także pisarzy, a nawet jednego mnicha hochsztaplera –   słowem wszystkich którzy swoimi działaniami, wyborami czy też zachowaniami wpłynęli na losy nie tylko rosyjskiej ziemi. W ?Alfabecie Suworowa? nie mogło zabraknąć miejsca dla szkiców poświęconych Polakom. Osoby budzące szacunek autora, czyli Piłsudski i Kukliński zostali przedstawieni w bardzo korzystnym świetle jako wielcy bohaterowie i pogromcy bolszewizmu. W zupełnie innym świetle Riezun tworzy narrację wokół osoby Jaruzelskiego, przedstawiając go jako oportunistę i zdrajcę własnej ojczyzny. Niejako uzupełnieniem pracy są hasła poświęcone ? gen. Franco, Hitlerowi, Orwellowi, Reaganowi, Margaret Thatcher czy też co bardzo interesujące Depardieu.

Druga część książki to wywiad Piotra Zychowicza ? redaktora naczelnego Historia Do Rzeczy ? z Wiktorem Suworowem. W dosyć długiej konwersacji obaj Panowie poruszają szereg interesujących kwestii, wśród których prym wiedzie oczywiście dysputa na temat II wojny światowej. Suworow udowadnia iż m.in. że Stalin planował 6 lipca 1941 r. zaatakować III Rzeszę, po to by następnie podbić i zniewolić całą Europę. Zdaniem Rosjanina ? ZSRR przegrał wojnę, co zaś oznaczało początek końca sowieckiego imperium, które ze swym systemem nie miało racji bytu. Dalsza część wywiadu poświęcona jest ćwiczeniom ?Snieżok?, czy też Olegowi Pieńkowskiemu który ocalił świat od nuklearnej zagłady. Niejako wisienką na torcie jest rozmowa na temat dzisiejszej Rosji. Suworow wytyka wszystkie bolączki, które są zmorą naszego wschodniego sąsiada, po czym stawia tezę iż Rosję w najbliższym czasie czeka nieuchronny upadek!

Oczywiście największym atutem pracy Suworowa jest styl jakim tworzy narrację w swej książce. Poszczególne hasła w sposób interesujący przedstawiają każdego z opisywanych bohaterów. Autor stosuje liczne barwne porównania, ciekawe dygresje cz też pionierskie informacje wszystko to sprawia że książkę czyta się bardzo przyjemnie i z wielkim zaciekawieniem.

Jeśli chodzi o stronę techniczną książki ? stoi na najwyższym poziomie co jest standardem u tego wydawcy. Praca posiada twardą oprawę, na której znajduje się obwoluta niezwykle ciekawa jest okładka 10 matrioszek ? przedstawia nam władców rosyjskiej ziemi od Iwana Groźnego skończywszy na Borysie Jelcynie. Każdy z 61 szkiców opatrzony został fotografią.

Podsumowując polecam książkę nie tylko każdemu fanowi talentu Wiktora Suworowa, lecz także wszystkim osobom zainteresowanym historią naszego wschodniego sąsiada, jest to pozycja która oczywiście będzie świetnym prezentem pod choinkę.


 Autor: Wiktor Suworowalfabet-suworowa-b-iext26968098

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis

Rok wydania: 2014

ISBN: 978-83-7818-642-7

Liczba stron: 324

Oprawa: Twarda

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.