Fot. 34 BKPanc.

Serwal-16: Polsko-niemieckie ćwiczenia na wypadek użycia broni masowego rażenia [FOTO]

W Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań, w ramach jednego z epizodów w czasie trzeciego dnia polsko-niemieckiego ćwiczenia Serwal-16, żołnierze obu państw ćwiczyli likwidację skażenia po ataku chemicznym przeciwnika.

W dniu 23 listopada br. w ramach polsko-niemieckiego ćwiczenia Serwal-16, żołnierze 34. Brygady Kawalerii Pancernej (34 BKPanc.) i 41. Brygady Grenadierów Pancernych (Panzergrenadierbrigade 41) z Tollense-Kaserne w Neubrandenburgu ćwiczyli likwidację skażenia po ataku chemicznym przeciwnika.

Jak informuje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ), scenariusz ćwiczenia zakładał opuszczenie pola walki w celu odtworzenia zdolności bojowej, mając do pokonania rzekę Kwisę. Dlatego saperzy rozłożyli na niej most towarzyszący Biber o nośności 50 ton, co zajęło 15 minut. Po spełnieniu wymogów bezpieczeństwa i ustaleniu wspólnych procedur padł sygnał do rozpoczęcia przeprawy, więc polskie i niemieckie wozy bojowe sprawnie pokonały rzekę i udały się do rejonu ześrodkowania. W trakcie marszu, niespodziewanie kompania czołgów wraz z niemieckim plutonem zmechanizowanym została zaatakowana przez przeciwnika nietrwałymi środkami trującymi w postaci gazów paralityczno-drgawkowych.

W punkcie współdziałania ustalono rzuty i sposoby podejścia do punktu likwidacji skażeń. Na sygnał dowódcy kompanii chemicznej, wydzielonej z 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego (5 pchem), wozy przemieściły się do wyznaczonego rejonu. Tam niezwłocznie przystąpiono do całkowitej, pięciostopniowej likwidacji skażeń ludzi i sprzętu.

W pierwszej kolejności dokonaliśmy podziału na dwie ?nitki? odkażania. Na pierwszej, gdzie odkażany był sprzęt wykonuje się zmywanie wstępne, nakładanie odkażalnika, wyczekiwanie na reakcję odkażalnika z substancją skażoną i zmywanie końcowe. Na sam koniec następuje weryfikacja skutecznego odkażenia w punkcie kontrolnym. ? powiedział por. Adrian Kacprzak, dowódca plutonu chemicznego 34 BKPanc.

Po ewentualnym wykryciu skażenia sprzętu należało ponownie przejść procedurę, poczynając od drugiego etapu nakładania odkażalnika. Dla żołnierzy całkowita likwidacja skażeń polega na przejściu przez poszczególne punkty odkażania w zestawie łaźni polowo-namiotowej. Żołnierze niemieccy przeszli przez wszystkie punkty odkażania i zapoznali się z zasadami likwidacji skażeń na pojazdach.

Fot. 34 BKPanc.

Fot. 34 BKPanc.

Fot. 34 BKPanc.

Fot. 34 BKPanc.

Fot. 34 BKPanc.

Fot. 34 BKPanc.

Fot. 34 BKPanc.

Fot. 34 BKPanc.

Fot. 34 BKPanc.

Fot. 34 BKPanc.

Fot. 34 BKPanc.

Fot. 34 BKPanc.

Fot. 34 BKPanc.

Fot. 34 BKPanc.

Fot. 34 BKPanc.

Fot. 34 BKPanc.

Ćwiczenia Serwal-16 ruszyły w dniu 21 listopada i zakończą się 25 listopada br. i są realizowane w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Żagań (OSP WL Żagań) na terenie województw lubuskiego (powiat żagański) i dolnośląskiego (powiat bolesławiecki). To największe od 7 lat manewry dla 34 BKPanc., która wydzieliła 900 żołnierzy i 34 czołgi podstawowe Leopard 2A5. Oprócz 400 żołnierzy niemieckich z Panzergrenadierbrigade 41, działania wspierają inne polskie jednostki: dywizjony artylerii samobieżnej i przeciwlotniczej z 10. Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc.), dywizjon artylerii rakietowej 23. Śląskiego Pułku Artylerii (23 SPA), pododdziały inżynieryjne z 1. Brzeskiego Pułku Saperów oraz 5. Kresowego Batalionu Saperów, wspomniani już chemicy 5. Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór oraz śmigłowce szturmowe z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych (1 BLWL). Ćwiczenia obserwuje grupa oficerów Civil Affairs z US Army.

Polsko-niemiecka współpraca pozwala na zdobywanie nowych doświadczeń, doskonalenie procedur oraz zapoznanie się z sojuszniczym sprzętem i wyposażeniem. Kilkumiesięczna seria ćwiczeń żołnierzy obu państw ruszyła w dniu 13 października br. ćwiczeniami pododdziałów zmechanizowanych 10. Brygady Kawalerii Pancernej i 41. Brygady Grenadierów Pancernych (czytaj więcej: Ćwiczenia polskich i niemieckich kompanii zmechanizowanych w Żaganiu [ZDJĘCIA]).

Źródło: dgrsz.mon.gov.pl: Serwal-16: Bogatsi o nowe doświadczenia

Czytaj także:

Ćwiczenia Brilliant Jump-16 [GALERIA ZDJĘĆ]

Niemiecka fregata rakietowa FGS ?Karlsruhe? w Gdańsku [ZDJĘCIA]

COMSUBBALTIC: Polsko-niemiecka współpraca flot podwodnych

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.