Elementy systemu CLWS / Źródło: armyrecognition.com

Udany test miniaturowej broni laserowej

Boeing poinformował o udanym teście Kompaktowego Systemu Broni Laserowej (Compact Laser Weapon System), przeprowadzonym przez Korpus Piechoty Morskiej (USMC).

Na poligonie Armii Amerykańskiej Yuma Proving Ground w stanie Arizona jednostka szkoleniowa Marines (Marine Aviation Weapons and Tactics Squadron One; MAWTS-1) przeprowadziła wiele udanych testów zestrzelenia bezzałogowych systemów latających (UAS) za pomocą Kompaktowego Systemu Broni Laserowej (Compact Laser Weapon System; CLWS) o mocy 2 kW.

Poinformował o tym David DeYoung, dyrektor jednego z działów Boeinga, Directed Energy Systems z Albuquerque (Nowy Meksyk), zajmującego się projektowaniem i rozwojem broni laserowej:

System zawiera laser o mocy 2 kilowatów, który jest na tyle silny aby obezwładnić lub zablokować cel. Laser może spalić skrzydła drona i spowodować jego rozbicie się albo zablokować jego układy sterowania i sprawić, że będzie bezużyteczny. Obiekty można śledzić na zatłoczonym tle. Marines testowali go podczas ćwiczeń tej wiosny z zadowalającym efektem. Praktycznie każdy kraj obecnie posiada technologie UAV i są one stosowane do nadzoru czy innych zadań wykonywanych przez siły zbrojne. To duży problem dla armii i jest to [Compact Laser Weapon System ? przyp. red.] świetne rozwiązanie.

Sam laser oraz niektóre z jego komponentów, takie jak agregaty chłodzone wodą czy baterie zasilające, są wykonane z pomocą dostępnej na rynku technologii. Natomiast Boeing Directed Energy Systems zaprojektował zaawansowany układ optyczny, aparaty oraz systemy sterowania wiązką lasera, aby umożliwić mu pozostawanie bardzo dokładnym na długich dystansach.

Poinformowano także, że skuteczność działania CLWS przeciwko dronom została zaprezentowana grupie 60 urzędników rządowych podczas ćwiczeń Black Dart, które miały miejsce w dniach 27 lipca ? 9 sierpnia br. w Point Mugu (Kalifornia).

CLWS ma zasięg skuteczny do 40 kilometrów i może być używany przez dwóch żołnierzy. Całość, przechowywana w czterech futerałach, waży niecałe 300 kg (650 funtów), a przygotowanie do użycia trwa mniej niż 15 minut. Kilka kolejnych testów systemu przeciwko ruchomym celom odbędzie się jeszcze tego lata.

Czytaj także: Nowe japońskie niszczyciele będą uzbrojone w działa laserowe i elektromagnetyczne

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.