Ulica Józefa Franczaka ps. Lalek w Lublinie

Dobra wiadomość – Lublin ma ulicę Józefa Franczaka ps. Lalek – ostatniego partyzanta, który walczył z bezpieką aż do 1963 roku.

13 marca 2014 r. Rada Miasta Lublin podjęła uchwałę nadającą imię Józefa Franczaka ?Lalka” odcinkowi ul. Droga Męczenników Majdanka, prowadzącej od Ronda Janusza Krupskiego do granic miasta ? w stronę Piask. Wykonanie tablic z nazwą ulicy zostało sfinansowane przez Fundację Niepodległości. Inicjatorem uhonorowania żołnierza był lubelski radny Piotr K. Kuty.

?Uhonorowanie przez Radę Miasta Lublin postaci Józefa Franczaka jest aktem dziejowej sprawiedliwości wobec człowieka, który przez 24 lata z bronią w ręku walczył o niepodległą Ojczyznę?
? powiedział radny

Symboliczne odsłonięcie tablic z nazwą ulicy Józefa Franczaka ?Lalka” odbyło się w środę 19 listopada 2014 r. przy Rondzie Janusza Krupskiego. Odsłonięcie poprzedziła msza święta odprawiona w intencji Józefa Franczaka i Żołnierzy Niezłomnych w kościele garnizonowym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Lublinie przy Al. Racławickich 20i.

Źródło: Grafika Patriotyczna

Źródło: Grafika Patriotyczna

Józef Franczak ps. Lalek, Laluś był ostatnim partyzantem Rzeczypospolitej ? poległ z bronią w ręku w walce z obławą połączonych sił SB i ZOMO w dniu 21 października 1963 we wsi Majdan Kozic Górnych niedaleko Piask. W 1939 uciekł z sowieckiej niewoli. Podczas wojny i po jej zakończeniu walczył w szeregach ZWZ-AK-WiN. Był podwładnym słynnych dowódców: mjr Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora i kpt. Zdzisława Brońskiego ps. Uskok.

Politolog, studentka Bezpieczeństwa wewnętrznego oraz Prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Doktorantka na kierunku Nauki o polityce. W kręgu jej zainteresowań znajduje się historia reżimów niedemokratycznych, szczególnie włoskiego faszyzmu, polityka Margaret Thatcher oraz współczesna myśl narodowa.