W Warszawie pojawi się ulica mjr. Hieronima Dekutowskiego ?Zapory?

Wojewoda mazowiecki, Zdzisław Sipiera przedstawił na konferencji prasowej zmiany nazw ulic na mocy ustawy dekomunizacyjnej. Na mapie Warszawy ma pojawić się m.in. ulica mjr. Hieronima Dekutowskiego ?Zapora?.

Na warszawskim Bemowie powstanie ulica, której patronował będzie mjr Hieronim Dekutowski ?Zapora?. Na mocy ustawy dekomunizacyjnej nazwisko legendarnego skoczka zastąpi komunistycznego działacza ppłk. Wacława Witolda Szadkowskiego.

Mjr Hieronim Dekutowski ?Zapora? był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemnym, wybitnym dowódcą oddziałów partyzanckich AK i WiN. Wyrok śmierci na Dekutowskim władze komunistyczne wykonały 7 marca 1949 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie.

Warto zaznaczyć, iż ?Zapora? nie jest jedynym patronem nowych nazw warszawskich ulic wśród Żołnierzy Wyklętych. Na stołecznej mapie pojawią się takie nazwiska jak: mjr Marian Bernaciak ?Orlik?, Danuta Siedzikówna ?Inka? oraz ppłk Maciej Kalenkiewicz ?Kotwicz?. Łącznie zmianą objętych zostanie 47 ulic.

Ulica Hieronima Dekutowskiego ?Zapory? nie będzie pierwszą ulicą w Polsce, której patronem jest legendarny cichociemny, ponieważ ulice z jego imieniem znajdują się m.in. w Lublinie, Kraśniku, Tarnobrzegu oraz Chodlu.

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.