„Wywieśmy flagi 27 grudnia” – przypominamy o 97. rocznicy powstania wielkopolskiego

Nasz portal w ramach projektu ?Wywieśmy flagi? przypomina o przypadającej 27 grudnia ? 97. rocznicy rozpoczęcia zwycięskiego powstania wielkopolskiego. Chcemy zachęcić wszystkich Polaków, aby uczcili ten dzień wywieszając flagi narodowe. Patronat nad akcją objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak.

W ramach akcji ?Wywieśmy flagi 27 grudnia? chcemy przypomnieć o tym bardzo ważnym, a niestety często marginalizowanym, wydarzeniu. Powstanie wielkopolskie nie miało znaczenia wyłącznie lokalnego, ale było ważnym elementem w odrodzeniu się niepodległego państwa polskiego po 1918 roku. Każdy Polak może w ten symboliczny sposób, poprzez wywieszenie flagi, uczcić zwycięskie powstanie. Powstanie wielkopolskie było elementem wielkopolskiej tradycji niepodległościowej. Zwycięstwo nie było możliwe bez wcześniejszych działań m.in. w zakresie gospodarki i edukacji. Pozwoliły one skutecznie obronić polskość Wielkopolski stanowiąc zarazem podstawę pod późniejsze działania zbrojne, które nastąpiły w momencie osłabienia Niemiec i pojawienia się realnych szans na odzyskanie wolności. Wspomnieć tu należy takie zasłużone dla polskiej sprawy osobistości jak lekarz i społecznik Karol Marcinkowski, filolog i przemysłowiec Hipolit Cegielski czy działający w sferze bankowości i przedsiębiorczości ks. Piotr Wawrzyniak. Jednym z symboli tej tradycji jest znajdujący się centrum Poznania ? Hotel Bazar, który w XIX i na początku XX wieku był centrum polskiego życia społecznego, politycznego i gospodarczego. To właśnie 26 grudnia 1918w Hotelu Bazar zatrzymał się Ignacy Jan Paderewski. Jak wiadomo wizyta ta stała się bezpośrednim impulsem do wybuchu powstania. Skutkiem powstania było włączenie Wielkopolski w granice odradzającego się państwa polskiego. Armia Wielkopolska odegrała później ważną rolę w wojnie polsko-bolszewickiej. To wszystko sprawia, że nie należy pamięci o powstaniu wielkopolskim ograniczać tylko do regionu. Po prawie 100 latach nadszedł czas, aby zwycięskie powstanie zostało ?wydobyte na powierzchnię? i aby wszyscy Polacy mogli zapoznać się z dziedzictwem wielkopolskiej drogi do niepodległości i powstania wielkopolskiego.

Więcej informacji na temat powstania wielkopolskiego i uroczystościach rocznicowych można znaleźć na stronie 27grudnia.pl prowadzonej przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Lista grobów powstańców wielkopolskich (województwa: wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i lubuskie) znajduje się na stronie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

>>> Dołącz do naszej akcji na Facebook’u <<<

Komentarze