Kolejny zamach terrorystyczny w Wołgogradzie

W Rosyjskim Wołgogradzie miał miejsce kolejny zamach terrorystyczny. W trolejbusie wypełnionym ludźmi wybuchła bomba. Za zamchem stoją prawdopodobnie islamscy radykałowie operujący w regionie.

Szczątki zniszczonego trolejbusu /wp.pl (fot. AFP)

Szczątki zniszczonego trolejbusu /wp.pl (fot. AFP)

Zaledwie dzień po zamachu na dworcu w Wołgogradzietym, w którym zginęło 17 osób miał miejsce kolejny. Jest to już trzeci zamach w tym mieście w przeciągu kilku dni. 15 osoób zginęło a ponad 20 zostało rannych, gdy ładunek wybuchowy zdetonowano w trolejbusie. Bomba wybuchła w godzinach porannych. Na miejsce skierowano ół tysiąca rosyjskich specjalistów.

Widoczne zniszczenia po niedzielnym zamachu na dworcu w Wołgogradzie / Maxim Eristavi

Widoczne zniszczenia po niedzielnym zamachu na dworcu w Wołgogradzie / Maxim Eristavi

Strategia nękania przeciwnika stosowana przez ugrupowania terrorystyczne w regionie Północnego Kaukazu intensyfikuje się przed nadchodzącymi igrzyskami w Sochi. W lipcu przywódca radykalnych islamistów Doku Umarow zaapelował do swoich zwolenników, by uniemożliwili przeprowadzenie zimowych igrzysk olimpijskich. Może być to zapowiedż eskalacji przemocy przed nadchodzącymi igrzyskami.

Komentarze

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.