Zmarł prof. Edward Zarudzki – uczestnik Kampanii Wrześniowej, kapitan i pilot RAF

Zmarł prof. Edward Karol Franciszek Zarudzki – uczestnik Kampanii Wrześniowej, kapitan i pilot RAF w ramach Polskiego Dywizjonu Bombowego 304. Urodził się 25 listopada 1915 r. w Wiedniu zmarł 31 grudnia 2014 r. w Kopenhadze.

Edward Zarudzki jako pilot w stopniu majora zasłużył się w Bitwie o Anglię, odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Uznany badacz oceanów, geofizyk, ekspert ONZ oraz działacz polonijny. Był badaczem geologii oceanów w Amerykańskim Instytucie Oceanograficznym, profesorem Uniwersytetu w Bolonii, a później na Uniwersytecie w Kopenhadze zajmował stanowisko profesora w zakresie geologii mórz i oceanów oraz wulkanizmu podmorskiego. Autor książki Polegli za Polskę ? polscy i brytyjscy lotnicy na cmentarzach duńskich, Federacja organizacji polskich i polsko-duńskich w Danii ?Polonia?, Kopenhaga 2004.

[youtube http://www.youtube.com/watch?v=o6WfjTQnFwM&w=560&h=315]

Źródło fotografii : http://fotorelacje.ayz.pl/foto/2014/20140829-gorycz/13.jpg

Komentarze

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.