Leopard 2A4 z 10. Brygady Kawalerii Pancernej. / Wikimedia Commons.

Zmarł żołnierz ranny w pożarze Leoparda

W dniu 9 października br., zmarł szer. Michał Pawlicha, żołnierz 10 Brygady Kawalerii Pancernej, który został ciężko poparzony w niedawnym pożarze czołgu Leopard 2A4.

Do pożaru polskiego czołgu doszło w dniu 17 września br. podczas ćwiczeń 10 BKPanc. na poligonie w Świętoszowie. W jego wyniku rannych zostało czterech żołnierzy (czytaj więcej: Pożar polskiego Leoparda 2A4).

Poszkodowani zostali wówczas przewiezieni do szpitala w Nowej Soli (woj. lubuskie). Najciężej ranny, szeregowy Michał Pawlicha, zmarł w dniu 9 października o godz. 04:20 w wyniku rozległych poparzeń, po kilku dniach od przewiezienia go do Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej (woj. lubelskie), gdzie miał być dalej leczony.

Ppłk Marek Pietrzak, starszy specjalista Oddziału Komunikacji Społecznej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DGRSZ), poinformował, że najlżej poszkodowany żołnierz został wypisany ze szpitala w dniu 29 września br., natomiast dwaj pozostali nadal przebywają na leczeniu w Nowej Soli. Podkreślił, że ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Śledztwo w sprawie pożaru czołgu prowadzi Wojskowa Prokuratura Garnizonowa we Wrocławiu.

Szeregowy Michał Pawlicha służył w Wojsku Polskim od 2012 roku jako żołnierz 3 kompanii czołgów, w 1 batalionie czołgów 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Miał 23 lata.

Szer. Michał Pawlicha / Źródło: http://11ldkpanc.wp.mil.pl

Szer. Michał Pawlicha / Źródło: http://11ldkpanc.wp.mil.pl

Komentarze

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.