Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej.

Antoni Macierewicz zniósł limity awansowe dla żołnierzy Wojska Polskiego

Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz podpisał decyzję w sprawie zniesienia limitów awansowych dla żołnierzy Wojska Polskiego z dniem 15 sierpnia 2016 roku.

Jak poinformował Bartłomiej Misiewicz, rzecznik prasowy MON, w poniedziałek 16 maja br. Minister Obrony Narodowej, Antoni Macierewicz podpisał decyzję w sprawie zniesienia limitów awansowych dla żołnierzy Wojska Polskiego w 2016 roku.

Decyzja, która wejdzie z dniem 15 sierpnia br. dotyczy żołnierzy pełniących służbę w korpusie oficerów młodszych, podoficerów zawodowych oraz szeregowych zawodowych.

Wymienieni żołnierze będą mogli być awansowani spełniając warunki do mianowania, określone w ustawie z dnia 11 września 2003 r. ?o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych? oraz wykazując co najmniej 3-letnie (oficerowie młodsi i podoficerowie zawodowi) lub 5-letnie (szeregowi zawodowi) staż zajmowanego stanowiska w posiadanym stopniu wojskowym.

Do tej pory w ciągu roku awansowanych mogło zostać maksymalnie 3.700 żołnierzy, był to bowiem limit na 2015 rok. Awansowano wtedy 3.658 żołnierzy, w tym: 253 oficerów młodszych, 1.126 podoficerów starszych, 800 podoficerów, 829 podoficerów młodszych oraz 650 szeregowych zawodowych.

Oznacza to, że od 15 sierpnia br. jedynym realnym limitem będzie niedostateczna liczba lat zajmowanych na stanowiskach w posiadanym stopniu wojskowym i awans nie będzie zablokowany przez przekroczenie liczby wszystkich zgłoszonych do promocji na wyższy stopień żołnierzy Wojska Polskiego w ciągu danego roku.

Czytaj także:

Antoni Macierewicz podpisał koncepcję Obrony Terytorialnej

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.