fot. Ministerstwo Obrony Narodowej.

Antoni Macierewicz podpisał koncepcję Obrony Terytorialnej

W dniu 25 kwietnia br., Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz podpisał koncepcję utworzenia w Polsce struktur Obrony Terytorialnej (OT), której trzy pierwsze brygady rozpoczną działalność na przełomie 2016 i 2017 roku.

Antoni Macierewicz podpisał koncepcję Obrony Terytorialnej, której trzy pierwsze brygady rozpoczną działalność na przełomie 2016 i 2017 roku, a do 2019 roku kraj zostanie pokryty kolejnymi. Minister odwiedzając klasy mundurowe Liceum Ogólnokształcącym im. Waldemara Milewicza w Warszawie powiedział, że:

Nastąpiło podpisanie, a więc rozpoczęcie realizacji obrony terytorialnej ? jednego z najistotniejszych elementów nowej doktryny wojennej, jaką Wojsko Polskie będzie realizowało, opartej na zasadzie nasycenia pola walki. Nowoczesna armia wymaga takiego komponentu i wszystkie armie NATO posiadają taką strukturę, ale także dlatego, że wymaga takiej decyzji szczególna sytuacja kraju – Polski, która jest zagrożona działaniami naszego północno-wschodniego sąsiada ? Rosji ? który nie ukrywa swoich agresywnych zamiarów i który systematycznie przynajmniej od 2008 roku podejmuje działania mające na celu destabilizację ładu pokojowego w Europie i zagrażającego systematycznie także bezpośrednio Polsce i naszym najbliższym sąsiadom.

Macierewicz podkreślił, że brygady OT będą mieć także jeszcze jeden cel, związany z przywracaniem miejsca patriotyzmu, wychowania patriotycznego w naszym życiu społecznym ? ideologicznego i wojskowego:

Przez ostatnie dwadzieścia lat zachłysnęliśmy się wolnością i zachłysnęliśmy się bezpieczeństwem. Wolność i poczucie bezpieczeństwa były wartościami, o które walczyliśmy przez ubiegłe kilkadziesiąt lat, ale nie powinniśmy rezygnować z rozbudowy i umacniania tego, co spaja każdy naród, czyli armii silnej i zdolnej zarówno do obrony, jak i działań pokojowych. Powinniśmy dbać o wartości narodowe i chrześcijańskie, które prezentowały poprzednie pokolenia, gdyż to one są podstawą ogólnoświatowej świadomości cywilizacyjnej.

>>>> Amerykańska Gwardia Narodowa wesprze polską Obronę Terytorialną <<<<

Podpisanie koncepcji nastąpiło w dniu odprawy kierowniczej kadry MON i sił zbrojnych, a więc to pierwsza odprawa nowego kierownictwa ministerstwa obrony, ale także pierwsza odprawa nowej koncepcji, nowych decyzji polityczno-militarnych, jakie zostaną podjęte i zrealizowane przez rząd Beaty Szydło i przede wszystkim przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dodał także, że istotną rolę w Obronie Terytorialnej będą odgrywali członkowie organizacji pro-obronnych i uczniowie klas mundurowych.

W uroczystości podpisania koncepcji OT ze strony Wojska Polskiego brali udział Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) gen. broni dr Mirosław Różański, Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych gen. broni Marek Tomaszycki oraz zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Anatol Wojtan.

Łącznie brygad ma być 17 (w każdym województwie po jednej oraz dwie w woj. Mazowieckim), każda po 1,5-2,5 tysiąca żołnierzy. W kompaniach powiatowych żołnierze mają szkolić się średnio 30 dni w roku, czyli raz w miesiącu w weekend oraz raz w roku przez kilka dni na poligonie.

Czytaj także:

Obrona Terytorialna jakiej potrzebujemy

Na wschodzie powstanie brygada Obrony Terytorialnej

Trzy brygady OT już w przyszłym roku

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.