Artystyczna koncepcja INS Vishal / Źródło: indiandefence.com

Atomowy lotniskowiec dla marynarki wojennej Indii?

Dowództwo Marynarki Wojennej Indii rozważa zastosowanie siłowni atomowej dla planowanego lotniskowca INS Vishal. Jednak ostateczna decyzja będzie zależeć od potencjału rodzimego przemysłu i ewentualnej pomocy ze strony zagranicznych podwykonawców.

Budowa nowego lotniskowca ma rozpocząć się pod koniec obecnej dekady, a władze zaprosiły do współpracy dziewięć rodzimych stoczni, w tym kilka prywatnych. Będzie to drugi lotniskowiec typu Vikrant (obok budowanego od 2009 roku INS Vikrant – przyp. red.), jednakże wyporność jednostki w porównaniu z pierwszym okrętem wzrośnie z 40 do 65 tys. ton, a długość z 262 do 300 metrów. Planowana data wejścia do służby to 2025 rok.

Możliwe jest, że INS Vishal zostanie wyposażony w katapulty elektromagnetyczne (Electromagnetic Aircraft Launch System; EMALS), produkowane przez amerykański General Atomics (testowane obecnie na amerykańskim lotniskowcu USS Gerald R. Ford (CVN-78), dzięki któremu jednostka ta będzie pierwszą na świecie wyposażoną w taki system – przyp. red.), które pozwolą na operowanie z jego pokładu większym samolotom pokładowym niż rosyjskie MiG-29K. Samoloty te stanowią obecnie wyposażenie INS Vikramaditya oraz będą używane na INS Vikrant. Poniżej film z testami katapulty elektromagnetycznej na amerykańskim okręcie:

Rząd w New Delhi zwrócił się do brytyjskiego BAE Systems, francuskiej DCNS, amerykańskiego Lockheed Martin i rosyjskiego Rosoboroneksport w sprawie możliwego wsparcia z ich strony dla budowy nowej jednostki.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.