Sąd w Iraku skazał na śmierć 40 członków tak zwanego Państwa Islamskiego, którzy byli odpowiedzialni za masakrę żołnierzy w okolicach miasta Tikrit w połowie 2014 roku.
Masakra w Tikricie przeszła do historii jako jeden z pierwszych symboli brutalności i zbrodni Daesh (ISIS) na tak dużą skalę. W połowie 2014 roku Państwo Islamskie rozwijało swoją ofensywę w północnej części Iraku, zdobywając strategiczne miejsca takie jak miasto Mosul czy Tikrit, które iracka armia opuściła bez stawiania większego oporu. 12 czerwca w granicach obszaru kontrolowanego przez PI znalazła się była amerykańska baza wojskowa Camp Speicher, w ówczesnym czasie wykorzystywana przez irackie siły zbrojne jako ośrodek szkolenia dla kadetów.
Wzięci do niewoli iraccy żołnierze mieli zostać podzieleni na dwie grupy ? pierwszą z nich stanowili sunnici a drugą szyici i wyznawcy innych religii, których następnie przeniesieni do miasta Tikrit. W samym mieście między innym w okolicach Pałacu Prezydenckiego miało dojść do masakry głównie szyitów i innowierców, których rozstrzelano i pogrzebano w kilku nieoznakowanych miejscach.
Ostateczna liczba ofiar jest trudna do oszacowania. Propaganda Państwa Islamskiego przekazywała informacje nawet o 1700 zabitych przez rozstrzelanie, natomiast organizacja Human Right Watch na podstawie relacji świadków oraz analizy dostępnych materiałów szacuje, że z rąk bojowników Daesh śmierć poniosło do 750 ofiar. Na przełomie marca i kwietnia 2015 miasto Tirkit zostało odbite przez iracką armię wspieraną przez szyickie milicje, co pozwoliło na rozpoczęcie oficjalnego śledztwa i ekshumację ciał ofiar.
W lipcu 2015 roku doszło do pierwszego procesu w wyniku którego skazano na śmierć przez powieszenie 27 bojowników ?Państwa Islamskiego? odpowiedzialnych za masakrę irackich żołnierzy z Camp Speicher.