Biuro Kontroli Zbrojeń, Weryfikacji i Zgodności (AVC) Departamentu Stanu opublikowało najnowszy raport dotyczący liczby głowic nuklearnych oraz środków ich przenoszenia, pozostających w arsenałach USA i Rosji.
Biuro Kontroli Zbrojeń, Weryfikacji i Zgodności (Bureau of Arms Control, Verification and Compliance; AVC) czuwające nad realizacją limitów amerykańsko-rosyjskiego układu rozbrojeniowego New START Treaty, opublikowało raport dotyczący stanu posiadania przez oba kraje liczby głowic nuklearnych oraz środków ich przenoszenia. Raport jest datowany na 1 października, natomiast dane liczbowe pochodzą z 1 września.
Według najnowszych danych, Stany Zjednoczone w zakresie rozmieszczonych międzykontynentalnych rakiet balistycznych (Intercontinental Ballistic Missile; ICBM), rakiet balistycznych klasy głębina wodna-ziemia (Submarine-launched Ballistic Missile; SLBM) oraz bombowców strategicznych (ciężkich) posiadają w linii 681 jednostek, natomiast Rosja 508. W przypadku liczby samych głowic nuklearnych, przenoszonych przez powyższe systemy uzbrojenia, USA już nie dominują i stosunek ten wynosi 1367 do 1796. Z kolei łączna liczba rozmieszczonych i nierozmieszczonych systemów wynosi 848 do 847.
Źródło: New START Treaty Aggregate Numbers of Strategic Offensive Arms ? October 1, 2016
Warto zauważyć, że traktat New START Treaty, który wszedł w życie w dniu 5 lutego 2011 roku zakłada redukcję liczby systemów obu państw do 800 (rozmieszczonych) i głowic nuklearnych do 1550. Jednakże, porównując dane z poprzedniego raportu AVC, tj. z dnia 1 lipca br. (dane liczbowe z 1 marca br.), można zauważyć wzrost liczby głowic nuklearnych po stronie rosyjskiej. Konkretniej, w przypadku liczby rozmieszczonych systemów, stosunek USA-Rosja wynosił 741 do 521, a samych głowic 1481 do 1735. W przypadku systemów rozmieszczonych, jak i nierozmieszczonych 878 do 856.
Źródło: New START Treaty Aggregate Numbers of Strategic Offensive Arms ? July 1, 2016
Wzrost liczby głowic nuklearnych po stronie rosyjskiej można tłumaczyć m.in. ostatnią wymianą jednogłowicowych RT-2PM Topol (w kodzie DIA/NATO: SS-25 Sickle; indeks GRAU: 15Zh58) na czterogłowicowe RS-24 Jars (w kodzie DIA/NATO: SS-27 Mod 2; indeks GRAU: 15Zh67). Tymczasem w dniu 20 września br. agencja informacyjna TASS, powołując się na MON FR poinformowała o dalszej wymianie tychże rakiet, tym razem w najdalej wysuniętej jednostce rakietowej na Zachód, czyli w 7. Gwardyjskiej Brygadzie Rakietowej w zamkniętym mieście ZATO Oziornyj (Wypołzowo; Bołogoje-4) w obwodzie twerskim, podlegającej 7. Gwardyjskiej Orderu Czerwonego Sztandaru Dywizji Rakietowej (JW 14245).
Czytaj także:
Amerykańskie rakietowe systemy strategiczne w okresie postzimnowojennym
Rozwój oraz dalsze perspektywy dla rosyjskich strategicznych systemów balistycznych po rozpadzie ZSRR
Hillary Clinton przeciwko programowi LRSO
USA wydadzą ponad 100 mld USD na arsenał nuklearny w ciągu 5 lat
Northrop Grumman B-21 Raider ? nowy amerykański bombowiec strategiczny
USAF złożyły zamówienie w dwóch programach nosicieli broni nuklearnej nowej generacji
Rosja: Podwójny test rakiety balistycznej Buława
Rakiety Topol do wycofania w 2021 roku