Fot. st. szer. Łukasz Kermel, szer. Patryk Szymaniec. / 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

Dostawy Samobieżnych Moździerzy RAK do Cyfrowej Brygady

W dniu 26 czerwca br. do 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu trafiły pierwsze elementy kompanijnego modułu ogniowego RAK, obejmujące automatyczne 120-milimetrowe samobieżne moździerze na podwoziu KTO Rosomak.

W poniedziałek, 26 czerwca br. artylerzyści 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego (17 WBZ; Cyfrowa Bryg@da) w Międzyrzeczu otrzymali pierwsze elementy kompanijnego modułu ogniowego (KMO) RAK, obejmujące automatyczne 120-milimetrowe samobieżne moździerze na podwoziu KTO Rosomak.

Formalne wejście na wyposażenie Cyfrowej Brygady pierwszych SMK M120 RAK nastąpi w piątek, 30 czerwca br. podczas święta jednostki, co będzie jednoczesnym wejściem na uzbrojenie Sił Zbrojnych RP nowego sprzętu artyleryjskiego. Również w piątek rozpocznie się szkolenie na nowych samobieżnych moździerzach oraz artyleryjskich wozach dowodzenia. Do tego czasu dowódca kompanii wsparcia zapozna się z dokumentacją i wyposażeniem kompanijnego modułu ogniowego.

Następnym etapem będzie przygotowanie do wykonywania pierwszych zadań ogniowych na Ośrodku Szkolenia Poligonowego w Nowej Dębie. Przypomnijmy, że pierwsze szkolenie obsady etatowej KMO M120K RAK miało miejsce na tym poligonie oraz na terenie Huty Stalowej Wola S.A. (HSW) w dniach od 6 marca do 7 kwietnia br. (czytaj więcej: Samobieżne Moździerze RAK na poligonie w Nowej Dębie [GALERIA]).

Kompanijny moduł ogniowy (KMO) docelowo składać się będzie z ośmiu moździerzy samobieżnych M120 RAK oraz 4 artyleryjskich wozów dowodzenia (AWD) na podwoziu Rosomaka. Dodatkowymi elementami będą dwa artyleryjskie wozy rozpoznania (AWR) oraz elementy logistyczne w sile trzech artyleryjskich wozów amunicyjnych (AWA), artyleryjskiego wozu remontu uzbrojenia (AWRU) oraz wozu zabezpieczenia.

Przypomnijmy, że zakup 64 automatycznych 120-milimetrowych Samobieżnych Moździerzy RAK na podwoziu KTO Rosomak oraz 32 wozów dowodzenia przez Wojsko Polskie nastąpił w dniu 28 kwietnia ub. r. Wartość kontraktu z HSW S.A. ze Stalowej Woli wyniósł 968,3 mln PLN (czytaj więcej: Wojsko Polskie kupiło Samobieżne Moździerze RAK i armatohaubice Krab).

Samobieżny Moździerz RAK jest to działo polowe, zaprojektowane w Centrum Produkcji Wojskowej Huta Stalowa Wola S.A. i wyposażone w automatycznie ładowany moździerz kal. 120 mm montowany na podwoziu kołowym SMK 120, pochodzącym z Kołowego Transportera Opancerzonego Rosomak. SMK RAK zdolny jest do oddawania celnych strzałów na odległość od 8 do 12 km, a oprócz standardowych granatów może strzelać pociskami z ładunkiem kumulacyjnym. Czas przygotowania do otwarcia ognia wynosi 2 minuty, a stanowisko ogniowe może zmienić w przeciągu 15 sekund od wystrzelenia ostatniego granatu. Pojazd jest wyposażony w cyfrowy system kierowania ogniem, składający się m.in. z kamery termalnej i dalmierza laserowego, dzięki czemu może skutecznie działać w dzień i w nocy. Dane do prowadzenia ognia może m.in. czerpać z bezzałogowego aparatu powietrznego typu FlyEye. SMK RAK może również strzelać zdalnie jako broń bezzałogowa, wykorzystując komendy i dane przekazywane drogą elektroniczną do komputera pojazdu. W przyszłości, system wieżowy moździerza RAK będzie mógł być zastosowany także na okrętach i w fortyfikacjach.

Fot. st. szer. Łukasz Kermel, szer. Patryk Szymaniec. / 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

Fot. st. szer. Łukasz Kermel, szer. Patryk Szymaniec. / 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana.

Źródło:

17wbz.wp.mil.pl: Przyjmowanie Raków

Czytaj także:

Pierwszy KTO Rosomak WRT trafił do Wojsk Lądowych [FOTO]

Rozpoczęły się negocjacje ws. Samobieżnego Moździerza RAK

Amunicja dla moździerzy RAK

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.