Fot. MON

Dowódca OT przedstawia linie operacyjne nowego rodzaju sił zbrojnych

Nowo mianowany dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej, płk Wiesław Kukuła, przedstawił swoje linie operacyjne na czas misji dowodzenia Wojskami Obrony Terytorialnej. Wśród nich: „Szkolenie pierwszych pododdziałów WOT ? w dużej mierze oparte o bardzo szerokie zaangażowanie byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych zorganizowanych w Mobilne Zespoły Treningowe„.

Na swoim profilu facebook?owym płk Wiesław Kukuła, dotychczasowy dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, przedstawił sześć punktów, według których będzie rozwijał nowy rodzaj sił zbrojnych.

W czasie dowodzenia Wojskami Obrony Terytorialnej jego zadanie będzie polegało na:

1. Osiągnięcie zdolności bojowych przez formowane jednostki.
2. Zorganizowanie systemu rekrutacji i rozwoju zawodowego żołnierzy.
3. Integracja z Siłami Zbrojnymi i systemami walki innych rodzajów Sił Zbrojnych.
4. Osiągnięcie gotowości do wsparcia wojskowego społeczności lokalnych w tym, w czasie klęsk żywiołowych i katastrof.
5. Zbudowanie spójnego systemu przygotowywania kandydatów do służby w WOT, w oparciu o organizacje proobronne i klasy mundurowe.
6. Zbudowanie etosu formacji.

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz wyznaczył pułkownika Wiesława Kukułę na stanowisko dowódcy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej 20 września br (czytaj także: Nowy dowódca Obrony Terytorialnej). Od tej chwili płk Kukuła zajmie się obowiązkami związanymi z przygotowaniem trzech brygad Obrony Terytorialnej na wschodniej granicy kraju (czytaj także: Trzy brygady OT już w przyszłym roku). Jak sam podkreśla: ?Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej (DWOT) zostanie zbudowane w dużej mierze, w oparciu o oficerów i podoficerów Wojsk Specjalnych. Większość z nich w latach 2007-2012 uczestniczyła w tworzeniu powołanych do życia przez śp. Lecha Kaczyńskiego Wojsk Specjalnych. Zamierzam wykorzystać wszystkie zdobyte w tym okresie doświadczenia?.

 Jak wyjaśnia komunikat MON, pracami koncepcyjnymi zajmuje się dyrektor Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej (czytaj także: Inauguracja działalności Biura ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej) Grzegorz Kwaśniak. Komunikat prasowy polskiego resortu obrony ponadto podkreśla, że jeszcze w bieżącym tygodniu do rządu zostanie skierowany projekt ustawy zmieniający ustawę o powszechnym obowiązku obrony RP.

Miłośnik historii, a w szczególności zagadnień związanych z wojskowością. Obecnie stale interesuję się wydarzeniami w Wojsku Polskim. Zapalony bibliofil, poświęcający każdą wolną chwilę na czytanie książek.