Wyrzutnia oraz wóz zabezpieczenia technicznego rakietowego systemu artyleryjskiego M270 MLRS w Camp Bastion w Afganistanie. / Wikimedia Commons.

GMLRS „Alternative Warhead” dla US Army

Lockheed Martin poinformował o pierwszym kontrakcie na nowe głowice do rakiet GMLRS dla systemów artyleryjskich M270 MLRS oraz HIMARS, użytkowanych przez Armię Amerykańską.

Amunicja typu Alternative Warhead (ATK) została opracowana w celu zastąpienia standardowej amunicji kasetowej i jest zdolna do zwalczania celów powierzchniowych. W przeciwieństwie do amunicji kasetowej nie pozostawia niewybuchów, które mogą być zagrożeniem dla ludności cywilnej, tak jak miny przeciwpiechotne. Jest to pierwszy w historii kontrakt na nowy rodzaj amunicji artyleryjskiej.

US Army otrzyma także amunicję typu Unitary Warhead (GD-OTS) z głowicami odłamkowo-burzącymi. Kontrakt na oba typy amunicji wart jest 227 mln USD. Co ciekawe koncern otrzymał też zgodę na sprzedaż tego rodzaju amunicji innym krajom (w ramach programu Foreign Military Sales ? przyp. red.). W pierwszej kolejności wymieniane są Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Bahrajn.

Pociski GMLRS z głowicami Alternative Warhead są oferowane także Polsce przez Lockheed Martin dla programu Homar, razem z wyrzutnią HIMARS. Produkcją amunicji, jak i całego systemu MLRS/GMLRS zajmuje się dział Lockheed Martin Missiles and Fire Control.

Głowice typu Alternative Warhead i Unitary Warhead. / Źródło: Lockheed Martin.

Głowice typu Alternative Warhead i Unitary Warhead. / Źródło: Lockheed Martin.

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.