II Festyn Patriotyczny „Tobie Ojczyzno”

W dniu 13 czerwca 2015 roku na terenie podwarszawskiego lotniska Babice odbył się pierwszy dzień drugiej edycji festynu patriotycznego Tobie Ojczyzno. Został on zorganizowany na cześć ś.p. generała Sławomira Petelickiego. W trakcie trwania festiwalu zaprezentowano nie tylko sprawność różnych służb, ale także z okazji 25 lecia GROM-u zorganizowano w ramach Memoriału pokaz działań antyterrorystycznych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej z Warszawy.

Festyn został otwarty dla publiczności o godzinie 11:30. Został on zorganizowany przez Stowarzyszenie Siła i Honor im. gen. Sławomira Petelickiego. Współorganizatorami byli: Fundacja Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM, Centrum Usług Logistycznych, Miasto Stołeczne Warszawa, a także dzielnica Bemowo m.st. Warszawy.
Patronat honorowy nad festynem objęli: Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak, Minister Spraw Wewnętrznych Teresa Piotrkowska, Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski i Muzeum Wojska Polskiego.

Memoriał generała Petelickiego

Zasadniczą część uroczystości rozgrywających się w sobotniej części festynu był tzw. Memoriał Petelickiego. Jest to pokazanie szerszej publiczności sprawności oddziałów specjalnych. W tym roku swoje umiejętności zaprezentował Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej z Warszawy. Podlega on bezpośrednio Komendantowi Żandarmerii Wojskowej.

Został on poprzedzony skokiem na spadochronie JW Grom, której członkowie wyskoczyli z wysoko lecącego śmigłowca, by potem wylądować przed trybuną. Dwóch operatorów dodatkowo miało u nóg zawieszone flagi: Rzeczpospolitej i JW Grom.

Oto przebieg Memoriału wraz z zamieszczonymi zdjęciami, a poniżej nimi opisami przebiegu tego wydarzenia:

 

Pościg za podejrzanym

Pościg za podejrzanym

 

Zatrzymany samochód wraz z podejrzanymi w środku zostaje zatrzymany przez Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej

 

Skucie podejrzanych połączone z ogólnym przeszukaniem auta

Zatrzymanie podejrzanych połączone z przeszukaniem auta

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pies szkolony do znajdowania materiałów wybuchowych zaczyna szukanie podejrzanych pakunków

 

Pies siadając pokazuje, że coś znalazł.

Pies siadając pokazuje, że coś znalazł

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Teraz do akcji wkracza Taktyczny Robot Miotany, który sprawdza podwozie pojazdu w razie gdyby coś było do niego przyczepione

 

Teraz wchodzi saper mający za pomocą chwytaka wynieść podejrzany przedmiot z dala od pojazdu

Po robocie wchodzi saper mający za pomocą chwytaka wynieść podejrzany przedmiot z dala od pojazdu

 

Szczypce chwytaka łapią za ramiona plecaka wskazanego przez psa.

Szczypce chwytaka łapią za ramiona plecaka wskazanego przez psa.

 

Potem saper odchodzi cały czas trzymając ładunek przed sobą kilka metrów od pojazdu

Potem saper odchodzi cały czas trzymając ładunek przed sobą kilka metrów od pojazdu

 

Wystawcy podczas festynu

 

Wśród stoisk strefy Wojska Polskiego znalazły się stanowiska takich jednostek jak: Grupa Reagowania Operacyjno-Manewrowego (GROM), Jednostka Wojskowa Formoza, NIL, AGAT. W drugiej części zaprezentowano wyposażenie służb mundurowych: Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej, Biura Ochrony Rządu itp. Prezentowano na nich wyposażenie i zasadnicze uzbrojenie jakie są używane przez poszczególne formacje.
Do tego dodać należy dioram historyczny Grupy Rekonstrukcyjno?Filmowej BEMOWO. Przedstawiono na nim sprzęt i wyposażenie jakie było używanie pod koniec II Wojny Światowej pt. Bitwa o Berlin. Były obecne firmy, które zajmują się produkcją latających pojazdów załogowych na potrzeby WP: WB Electronics, które na swoim stanowisku zaprezentowały dwa bezzałogowe: dobrze znany FlyEye i ich najnowszy produkt Manta; obok niej znajdował się również Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych na którym zaprezentowano bezzałogowe: Atrax, małego drona z czterema wirnikami i cel powietrzy o napędzie odrzutowym Jet-2. Na wystawie statycznej podczas festynu zaprezentowano zaś  pojazdy należące nie tylko do jednostek specjalnych Wojska Polskiego, ale także innych rodzajów Sił Zbrojnych czy Służb Mundurowych.

Oto zdjęcia kilku typów sprzętu zaprezentowanego przed Wojska Specjalne i inne formacje mundurowe:

Od prawej: zabytkowy pojazd pożarniczy drabina ?Minerwa? z 1923 roku z OSP w Niepokalanowie; sikawka ręczna dwutłokowa z 1930 roku z OSP w Mrokowie; zabytkowy samochód pożarniczy Steyer z 1944 roku z OSP w Raszynie; zabytkowy samochód pożarniczy Star 25 z 1963 roku z OSP w Nowej Wsi; ? lekki samochód pożarniczy ?Żuk? z 1971 roku z OSP w Piastowie; ? ciężki samochód pożarniczy 6X6 Steyr GCBA 13/48. rok produkcji 1975;

Prezentacja sprzętu Związku Ochotniczych Straż Pożarnych prawej: sikawka ręczna dwutłokowa z 1930 roku z OSP w Mrokowie; drabina ?Minerwa? z 1923 roku z OSP w Niepokalanowie; zabytkowy samochód pożarniczy Steyer z 1944 roku z OSP w Raszynie; zabytkowy samochód pożarniczy Star 25 z 1963 roku z OSP w Nowej Wsi; lekki samochód pożarniczy ?Żuk? z 1971 roku z OSP w Piastowie; ciężki samochód pożarniczy 6X6 Steyr GCBA 13/48. rok produkcji 1975;

 

 średni samochód pożarniczy Renault Midlum 220 z OSP w Mrokowie (VII w kolejności ekspozycyjnej); ? średni samochód gaśniczo ? bojowy ? MAN/STAR GBA z OSP w Niepokalanowie (VIII w kolejności ekspozycyjnej); ? samochód ratownictwa drogowego SLRt Mercedes Sprinter z OSP w Niepokalanowie (IX w kolejności ekspozycyjnej); ? łódź ratownicza płaskodenna M 490 z OSP w Niepokalanowie (X w kolejności ekspozycyjnej); ? ciężki samochód ratowniczy Jelcz GCBA 5/24 z OSP w Piastowie(XI w kolejności ekspozycyjnej).

Od prawej ciąg dalszy prezentacji: średni samochód pożarniczy Renault Midlum 220 z OSP w Mrokowie; średni samochód gaśniczo ? bojowy ? MAN/STAR GBA z OSP w Niepokalanowie; samochód ratownictwa drogowego SLRt Mercedes Sprinter z OSP w Niepokalanowie; łódź ratownicza płaskodenna M 490 z OSP w Niepokalanowie; ciężki samochód ratowniczy Jelcz GCBA 5/24 z OSP w Piastowie

 

Humvee w pustynnym kamuflażu z wieżyczką z karabinem maszynowym 12,7 mm

Humvee w pustynnym kamuflażu z wieżyczką z karabinem maszynowym 12,7 mm

 

Leopard 2A5

Leopard 2A5

 

Znów Humvee tym razem w kamuflażu zielonym

Znów Humvee tym razem w kamuflażu zielonym

 

Toyota

Zmodyfikowana Toyota Hilux

 

PT-91 Twardy

PT-91 Twardy

 

KTO Rosomak

KTO Rosomak

 

Pojazd saperski Iveco Daily 55S18 "Topola-s"

Pojazd saperski Iveco Daily 55S18 „Topola-s”

 

Quad

ATV 500 ccm

 

Moździerze WP: z lewej lekki kal. 60mm a obok kal. 120 mm

Moździerze WP: z lewej lekki kal. 60mm a obok kal. 120 mm

 

Kombinezon pirotechniczny EOD i robot saperski

Kombinezon pirotechniczny EOD i robot saperski

 

Trał przeciwminowy Bożena

Trał przeciwminowy Bożena

 

II Wojna światowa uzbrojenie AK

II Wojna światowa uzbrojenie AK

 

Czołg T-34/85

Czołg T-34/85

 

Jeep wraz ze swoim "mniejszym" kolegą

GAZ-67 wraz ze swoim „mniejszym” kolegą

 

Land Rover z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego

Land Rover z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego

 

ITWL cel powietrzny Jet-2

ITWL cel powietrzny Jet-2

 

Bezzałogowiec Antax

Bezzałogowiec ITWL Atrax

 

Manta i FlyEye

WB Electronics: Manta i FlyEye

 

Jeśli nie zaznaczono inaczej zdjęcia pochodzą z kolekcji Autora.

Student Instytutu Historycznego UW. Interesuję się historią wojskowości oraz techniką wojskową, w szczególności okres od początku II wojny światowej aż do dnia współczesnego.