AH-64D Apache, należący do US Army. / Wikimedia Commons.

Katastrofa amerykańskiego śmigłowca Apache w Korei Płd.

W Korei Południowej doszło do katastrofy amerykańskiego śmigłowca szturmowego AH-64 Apache. Obaj członkowie załogi zginęli na miejscu.

Do wypadku doszło w poniedziałek, 23 listopada br. o godz. 18:22 czasu lokalnego (GMT+9) w pobliżu miasta Wonju (w prowincji Gangwon-do), leżącego ok. 140 km na wschód od Seulu.

Maszyna spadła na niezamieszkałe, górzyste rejony, nie powodując ofiar wśród miejscowej ludności ani strat materialnych na ziemi. Niestety, śmierć poniósł pilot i operator uzbrojenia maszyny. Zaraz po uderzeniu w ziemię, śmigłowiec zajął się ogniem. Amerykańska Armia bada przyczyny wypadku. Niewykluczone, że Apache zaczepił o linie wysokiego napięcia lub stalową wieżę, znajdującą się w pobliżu miejsca zdarzenia.

fot. YONHAP/AFP.

fot. YONHAP/AFP.

Rozbity AH-64 Apache należał do brygady lotnictwa 2. Dywizji Piechoty (2nd Infantry Division), której dowództwo znajduje się w mieście Uijeongbu, w prowincji Gyeonggi na północy kraju. Śmigłowiec wystartował z bazy lotniczej Osan (K-55), znajdującej się w pobliżu miasta Pyeongtaek, gdzie znajduje się Camp Humphreys, jeden z kampusów Dywizji.

Boeing AH-64A Apache. Rysunek autorstwa Ralph1989.

Boeing AH-64A Apache. Rysunek autorstwa Ralph1989.

Czytaj także:

Wielka Brytania zmodernizuje śmigłowce AH-64 Apache

Rafał "Ralph" Muczyński, koordynator działu "Wojsko". Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie w Białymstoku i politologii na Politechnice Białostockiej. Rysownik-hobbysta (więcej: http://ralph1989.deviantart.com oraz www.facebook.com/Ralph1989Arts) Zainteresowania: rysunek, wojskowość (szeroko pojęte zagadnienia współczesnej armii od strony uzbrojenia, zwłaszcza lotnictwo i technika rakietowa), polityka międzynarodowa, historia XX wieku.