L. Pawliczenko (tłum. M. Cybulski) – „Pani Śmierć” [RECENZJA]

Niewątpliwie życie wielu z nas nadaje się na scenariusz wciągającego filmu czy fabułę poczytnej książki. Dobrym tego przykładem jest historia Ludmiły Pawliczenko, Ukrainki, która zapisała się na kartach historii jako mistrzyni snajperskiego rzemiosła. Do dziś uchodzi bowiem za jednego z najskuteczniejszych snajperów frontu wschodniego II wojny światowej, mając na swoim koncie przeszło 300 zabitych nieprzyjaciół. Nakładem Wydawnictwa RM na krajowym rynku wydawniczym ukazała się biografia (tłum. Marcin Cybulski) tytułowej „Pani śmierć”.

Ludmiła Pawliczenko za sprawą swoich dokonań szybko stała jedną z najpopularniejszych postaci frontu radzieckiego, gdzie w latach 1942-45 rozpowszechnianiono przeszło 100 tys. ulotek z jej podobizną. Jej dokonania skutecznie podbudowywały morale żołnierzy, a nazwisko stało sie bliskie wszystkim Rosjanom. Trzeba przyznać, że bohaterka biografii do jej opracowania podeszła świadomie i profesjonalnie, co nie powinno zaskakiwać jako, że z wykształcenia była historykiem. Książka jest biografią kompletną, szczerą i pozbawioną zbędnych treści. Poznajemy w niej nie tylko frontowe dokonania „Pani śmierć” lecz również przenosimy się do czasów jej młodości, które w znacznej mierze wywarły wpływ na jej dorosłe życie i postawę wobec obowiązku obrony ojczyzny. Pomijając jednak obecny w książce wątek rodzinny i miłosny, najciekawsze wspomnienia wiążą się z działaniami wojennymi. Bohaterka biografii jako ich aktywna uczestniczka opisuje nie tylko sam przebieg najcięższych bitew frontu wschodniego lecz wyjawia tajniki taktyki i techniki snajperskiej. Z nieskrywanym sentymentem opisuje swój pięciostrzałowy powtarzalny karabin Mosin-Nagant. Trudno się dziwić gdyż towarzyszył jej na froncir częściej niż życiowy partner Leonid Kicenko. Zaprezentowane w książce wspomnienia składają się w niezwykle szczerą i wciągjącą opowieść, która z pewnością przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom historii i snajperskiej profesjii.


Autor: Ludmiła Pawliczenko (tłum. Marcin Cybulski)

Tytuł: Pani Śmierć

Wydawnictwo: Wydawnictwo RM

Oprawa: Miękka

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 296

Format: 156×213

ISBN: 978-83-7773-748-4

>>>> Książkę można kupić u wydawcy tutaj <<<<

 

 

 

 

Absolwent Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (obecnie Akademii Sztuki Wojennej). Instruktor strzelectwa sportowego, instruktor kalisteniki i zagorzały fan wycieczek górskich. Zdobywca Wojskowej Odznaki Górskiej 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i Odznaki Skoczka Spadochronowego Służb Ochrony. Członek grupy rekonstrukcyjnej SPAP Wojkowice i Stowarzyszenia "Głos bohatera". Do głównych zainteresowań naukowych autora należą terroryzm międzynarodowy, przestępczość zorganizowana, społeczne inicjatywy w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz zarządzanie kryzysowe.